×
Opinione

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: Është një krizë që na kërcënon të gjithëve

Autor:Simon Tisdall
15 Prill 2024 | 10:18
Fotografi nga Icana News Agency/ZUMA Press /Wire/REX/Shutterstock

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë

Raketat dhe dronët që shkatërruan Izraelin në orët e para të mëngjesit të së dielës i kanë dhënë kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, atë që ai dëshironte gjithmonë – një mandat dhe justifikim për të sulmuar hapur Iranin, një vend që ai e ka parë prej kohësh si armikun kryesor të Izraelit. Pyetja urgjente, e cila mund të marrë përgjigje brenda disa orësh, është se çfarë forme do të marrë “përgjigjja e rëndësishme” e premtuar e Izraelit – dhe nëse Irani, nga ana tjetër, do të sulmojë përsëri. “Ne do të ndërtojmë një koalicion rajonal dhe do të marrim çmimin nga Irani në mënyrën dhe kohën e duhur për ne”, tha ministri izraelit Benny Gantz, ndërsa kabineti izraelit ndaj luftërave u takua për të diskutuar përgjigjen e Izraelit sot.

Është detyrë e SHBA-së, Britanisë dhe miqve dhe aleatëve të tjerë të Izraelit që të informojnë Netanyahun në terma të qartë se mbështetja e vazhdueshme ushtarake, diplomatike dhe politike kushtëzohet nga një kundërpërgjigje legjitime dhe proporcionale izraelite. Do të ishte e preferueshme nëse Izraeli nuk do të përgjigjej fare. Irani dështoi në qëllimin e tij të dukshëm për të shkaktuar dëme serioze. Izraeli thotë se 99% e raketave dhe dronëve të tij u shkatërruan. Fatmirësisht viktimat kanë qenë pak të lënduar. Teherani tani thotë, me pak shpresë, se episodi është “përfunduar” – por zotohet të luftojë nëse sulmohet.

Rruga më e mençur e Netanyahut do të ishte t’i mbante sulmet ndaj botës si prova të supozuara të pakundërshtueshme të pikëpamjes së tij agresive: se Irani është një shtet mashtrues keqdashës dhe i rrezikshëm që shkel ligjin ndërkombëtar dhe rrezikon Izraelin, shtetet arabe dhe perëndimore. Në vend që të sulmojë verbërisht – për shembull, në objektet bërthamore të Iranit – ai duhet të argumentojë se udhëheqja e vijës së ashpër të republikës islame dhe udhëheqësi i saj suprem, Ayatollah Ali Khamenei, kanë treguar fytyrat e tyre të vërteta dhe meritojnë veprime ndëshkuese kolektive ndërkombëtare.

Në formën e kaluar, është joreale të pritet që Netanyahu të kthejë marrë hapin tjetër. Veprimi i Teheranit i ka ofruar atij një mundësi unike për të larguar vëmendjen globale nga shkatërrimet e tmerrshme të qeverisë së tij në Gazë dhe dështimi i tij për të mposhtur Hamasin. Ai mund të thotë se lufta kundër Hamasit është shndërruar në një luftë ekzistenciale kundër zotërinjve të tij kukulla në Teheran – dhe se njerëzit me vullnet të mirë, brenda dhe jashtë vendit, duhet të mblidhen rreth udhëheqjes së tij për të siguruar një fitore të nevojshme.

Fakti që Netanyahu dhe kabineti i tij i brendshëm i luftës duket se e kanë provokuar qëllimisht dhe në mënyrë të pamatur këtë përballje nuk duhet të harrohet ndërsa kriza shpaloset. Kryeministri izraelit ka qenë në ballë të një lufte të fshehtë prej dekadash të vrasjeve dhe shkatërrimit kundër Iranit. Vrasja e fshehtë, e papranuar e shkencëtarëve të saj bërthamorë dhe e udhëheqësve të milicive të saj rajonale, është bërë pothuajse rutinë. Por lista e synimeve është zgjeruar që nga mizoritë e 7 tetorit.

Ky konfrontim i paprecedentë, i drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit, i ndërtuar prej vitesh, e ka vendosur presidentin amerikan, Joe Biden, në një pozitë krejtësisht të pamundur. Ai erdhi në detyrë në vitin 2021 me shpresën për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 SHBA-Evropë me Iranin që Donald Trump e anuloi në mënyrë idiotike. Tani politika e tij është në rrënim. Biden e gjen veten në prag të një konflikti të armatosur në përshkallëzim me Iranin, duke luftuar përkrah një qeverie izraelite, veprimet e së cilës në Gazë ai i ka dënuar me vonesë, por me forcë, dhe që mund t’i kushtojë shtrenjtë në zgjedhjet e nëntorit në SHBA.

Biden nuk mund ta braktisë Izraelin, edhe pse ai mund të besojë se Netanyahu e ka luajtur përsëri atë (siç mendon se ishte rasti në fillimin e luftës me Hamasin). Megjithatë, ai nuk mund t’u kërkojë në mënyrë të besueshme votuesve amerikanë, që prej kohësh jashtë durimit me ngatërresat e kushtueshme të huaja, të mbështesin një luftë tjetër në Lindjen e Mesme. Trump, shoku i Netanyahut, mezi duhet ta vlerësojë fatin e tij.

E gjithë kjo – makinacionet cinike të Netanyahut, llogaritjet e gabuara të dhunshme të Teheranit, dilema e mprehtë e Bidenit – tregon vetëm në një drejtim: nevojën për veprim urgjent dhe të bashkërenduar ndërkombëtar për të ndalur luftimet e mëtejshme dhe për të parandaluar një përshkallëzim në mbarë Lindjen e Mesme, në Siri, Liban dhe Rajonet e Gjirit dhe Detit të Kuq. Nga palët në këtë konflikt, asnjë vend apo lider nuk ka të drejtë. Në fakt të gjithë, në shkallë të ndryshme, janë gabim. Të gjithë kërkojnë të kursehen. Alternativa është më shumë gjakderdhje, luftë pafund, e pakuptimtë, dhe përhapje e mjerimit.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet sot në një seancë urgjente. Në vend të grindjeve të zakonshme, anëtarët e saj të përhershëm, veçanërisht Kina dhe Rusia, do të duhet të punojnë në mënyrë konstruktive së bashku për të zbutur një krizë që na kërcënon të gjithëve. Së bashku ata kanë ndikimin dhe fuqinë për ta bërë këtë. Ata duhet ta përdorin atë – ose të vuajnë pasojat e tmerrshme, të panjohura.

Simon Tisdall është një analist i çështjeve të jashtme në The Guardian. Përktheu dhe përshtati Gazeta Online Reporteri.net.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!