Nuk mund ta imagjinoni se çfarë i sillni organizmit kur hani sardele të konservuara

Sardelet janë të mbushura me lëndë ushqyese të rëndësishme, gjë që i bën ato një burim kryesor ushqimor.

Kështu thotë doktori Josh Axe.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3, proteinave, vitaminës B12 dhe selenit, sardelet janë kujdestarë shumë të fuqishëm të shëndetit. Nëse konsumohen rregullisht, mund të kontribuojnë në përmirësimin e të gjithë organizmit dhe këto janë përfitimet:

Janë të pasura me acide yndyrore Omega 3

Sardelet janë një nga burimet më të mira natyrore të acideve yndyrore esenciale omega-3 në botë. Ato përmbajnë gjithashtu EPA dhe DHA, dy lloje të acideve yndyrore thelbësore që trupi përdor për të reduktuar inflamacionin, duke rezultuar në përmirësimin e shëndetit, funksionimin më të mirë të trurit dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike.

Studimet tregojnë se konsumimi i ushqimeve si sardelet, i cili është i pasur me acide yndyrore omega-3, mund të ndihmojë në trajtimin e çrregullimeve të humorit si depresioni dhe ankthi. Ato gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e zemrës dhe janë vërtetuar se ulin nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve.

Mbron shëndetin e kockave

Për shkak të sasisë së lartë të kalciumit, sardelet mund t’ju ndihmojnë të ruani shëndetin e kockave.

Mbron shëndetin e gjëndrës tiroide

Seleni dhe jodi janë në sinergji dhe janë përbërja bazë e sardeles. Seleni është i nevojshëm për funksionimin e mirë të gjëndrës tiroide.

Ai i siguron trupit një sasi të mjaftueshme të vitaminës B12

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë simptoma të tilla si dëmtim nervor, funksion të dëmtuar mendor, vështirësi në furnizimin e qelizave me oksigjen dhe lodhje kronike. Duke konsumuar rregullisht sardelet, do të zëvendësoni mungesën e kësaj vitamine, e cila është vendimtare për funksionimin e duhur të të gjithë trupit.

Redukton oreksin

Një ushqim shumë ushqyes që do t’ju ofrojë një ndjenjë ngopjeje deri në disa orë.

Kontrollon nivelet e sheqerit në gjak

Sardelet janë plot me yndyrna dhe proteina të shëndetshme, të cilat veprojnë në ngadalësimin e përthithjes së sheqerit në gjak. Kombinimi i ushqimeve të pasura me proteina dhe yndyra, të tilla si sardelet, me karbohidratet mund të ngadalësojë çlirimin e glukozës (sheqerit) në gjak, duke ulur rritjen e sheqerit.

Ngrënia e sardeles është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që kanë diabet, sindromë metabolike ose kushte të tjera që lidhen me rezistencën ndaj insulinës.

Përmirëson pamjen e lëkurës

Acidet yndyrore nga sardelet luajnë një rol të madh në shëndetin e lëkurës. Ato lehtësojnë proceset inflamatore në lëkurë dhe i japin asaj një shkëlqim të shëndetshëm, transmeton Reporteri.net. /Reporteri.net