Dua Lipa dhe Bebe Rexha sërish nominohen në “Billboard Music Awards”

Billboard Music Awards 2019 ka publikuar listën e nominimeve për kategoritë përkatëse.


Cardi B kryeson të gjithë të nominuarit me gjithsej 21 nominime në 18 kategori.

Reperja theu rekordin e Drake dhe The Chainsmokers, të cilët kishin 22 nominime në vitin 2017.

Natyrisht se në këto nominime nuk mund të mungonin edhe disa nga artistet shqiptare me famë botërore, të cilat tashmë sundojnë tregun internacional.

Dua Lipa dhe Bebe Rexha janë dy nga emrat që gjithashtu janë nominuar në disa kategori.

Dua është e nominuar në gjithsej tri kategori, ndërsa Rexha në dy të tilla.

Lista e plotë të nominimeve:

Top Artistët:

Cardi B
Drake
Ariana Grande
Post Malone
Travis Scott

Top Artisti i ri:

Bazzi
Juice Wrld
Lil Baby
Dua Lipa
Ella Mai

Çmimi i Arritjes së “Billboard”:

Dan + Shay
Drake
Ariana Grande
Lady Gaga & Bradley Cooper
Dua Lipa

Top Artisti Mashkull:

Drake
Post Malone
Travis Scott
Ed Sheeran
XXXTentacion

Top Artistja Femër:

Cardi B
Ariana Grande
Halsey
Ella Mai
Taylor Swift

Top Duo/Group:

BTS
Dan + Shay
Imagine Dragons
Maroon 5
Panic! At The Disco

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 200:

Drake
Ariana Grande
Post Malone
Travis Scott
XXXTentacion

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 100:

Cardi B
Drake
Ariana Grande
Juice Wrld
Post Malone

Top artistët më të dëgjuar:

Cardi B
Drake
Ariana Grande
Post Malone
XXXTentacion

Top Artistët me më së shumti shitje:

Drake
Ariana Grande
Imagine Dragons
Lady Gaga
Post Malone

Top Artistët më të kërkuar në Radio:

Cardi B
Drake
Ariana Grande
Maroon 5
Post Malone

Top Artistët më të kërkuar në rrjetet sociale:

BTS
EXO
GOT7
Ariana Grande
Louis Tomlinson

Top Artistët me turneun më të mirë:

Beyoncé & JAY-Z
Bruno Mars
Ed Sheeran
Taylor Swift
Justin Timberlake

Top Artist R&B:

H.E.R.
Khalid
Ella Mai
The Weeknd
XXXTentacion

Top Artist Meshkuj R&B:

Khalid
The Weeknd
XXXTentacion

Top Artistet Femra R&B:

H.E.R.
Ella Mai
Queen Naija

Top Turneu R&B:

Beyoncé & JAY-Z
Childish Gambino
Bruno Mars

Top Rap-Artistët:

Cardi B
Drake
Juice Wrld
Post Malone
Travis Scott

Top Rap-Artistët Meshkuj:

Drake
Post Malone
Travis Scott

Top Rap-Artistet Femra:

Cardi B
City Girls
Nicki Minaj

Top Turneu Rap:

Beyoncé & JAY-Z
Drake
Travis Scott

Top Artistët Country:

Jason Aldean
Kane Brown
Luke Combs
Dan + Shay
Florida Georgia Line

Top Artistët Meshkuj të Zhanrit Country:

Jason Aldean
Kane Brown
Luke Combs

Top Artistët Femra të Zhanrit Country:

Maren Morris
Kacey Musgraves
Carrie Underwood

Top Country Duo/Group:

Dan + Shay
Florida Georgia Line
Old Dominion

Top Turneu i Zhanrit Country:

Luke Bryan
Kenny Chesney
Shania Twain

Top Artistët e Zhanrit Rock:

Imagine Dragons
Lovelytheband
Panic! At The Disco
Queen
Twenty One Pilots

Top Tourneu i Zhanrit Rock:

Elton John
The Rolling Stones
U2

Top Artistët më të mirë latinë:

Anuel AA
Bad Bunny
J Balvin
Ozuna
Romeo Santos

Top Artistët më të mirë të zhanrit Dance/Electronic:

Calvin Harris
Kygo
Marshmello
Odesza
The Chainsmokers

Top Artistët e Krishterë:

Cory Asbury
Lauren Daigle
For King & Country
Hillsong Worship
MercyMe

Top Artistët më të mirë Ungjill:

Kirk Franklin
Koryn Hawthorne
Tori Kelly
Tasha Cobbs Leonard
Marvin Sapp

Top 100 këngët më të mira:

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “I Like It”
Juice Wrld “Lucid Dreams”
Maroon 5 ft. Cardi B “Girls Like You”
Post Malone “Better Now”
Travis Scott “SICKO MODE”

Top këngët më të dëgjuara Audio:

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “I Like It”
Juice Wrld “Lucid Dreams”
Post Malone “Better Now”
Travis Scott “SICKO MODE”
XXXTentacion “SAD!”

Top këngët më të dëgjuara me klip:

Drake “In My Feelings”
Juice Wrld “Lucid Dreams”
Maroon 5 ft. Cardi B “Girls Like You”
Travis Scott “SICKO MODE”
XXXTentacion “SAD!”

Top këngët më të shitura:

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “I Like It”
Drake “In My Feelings”
Halsey “Without Me”
Lady Gaga & Bradley Cooper “Shallow”
Maroon 5 ft. Cardi B “Girls Like You”

Top Këngët më të dëgjuara në Radio:

Khalid & Normani “Love Lies”
Maroon 5 ft. Cardi B “Girls Like You”
Post Malone “Better Now”
Bebe Rexha & Florida Georgia Line “Meant to Be”
Zedd, Maren Morris & Grey “The Middle”

Top bashkëpunimet:

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “I Like It”
Khalid & Normani “Love Lies”
Maroon 5 ft. Cardi B “Girls Like You”
Marshmello & Bastille “Happier”
Post Malone ft. Ty Dolla $ign “Psycho”

Top këngët më të mira R&B:

DJ Khaled ft. Justin Bieber, Chance The Rapper & Quavo “No Brainer”
Ella Mai “Boo’d Up”
Ella Mai “Trip”
Khalid “Better”
Lil Dicky ft. Chris Brown “Freaky Friday”

Top këngët Rap:

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin “I Like It”
Drake “In My Feelings”
Juice Wrld “Lucid Dreams”
Post Malone “Better Now”
Travis Scott “SICKO MODE”

Top këngët e zhanrit Country:

Kane Brown “Heaven”
Luke Combs “She Got the Best of Me”
Dan + Shay “Speechless”
Dan + Shay “Tequila”
Bebe Rexha & Florida Georgia Line “Meant to Be”

Top këngët më të mira Rock:

Foster The People “Sit Next to Me”
Imagine Dragons “Natural”
Imagine Dragons “Whatever It Takes”
Lovelytheband “broken”
Panic! At The Disco “High Hopes”

Top këngët latine:

Bad Bunny ft. Drake “Mia”
Daddy Yankee “Dura”
DJ Snake ft. Selena Gomez, Ozuna & Cardi B “Taki Taki”
Nicky Jam & J Balvin “X”
Casper Magico, Nio Garcia, Darell, Nicky Jam, Bad Bunny & Ozuna “Te Bote”

Top këngët më të mira Dance/Electronic:

DJ Snake ft. Selena Gomez, Ozuna & Cardi B “Taki Taki”
Calvin Harris & Dua Lipa “One Kiss”
Marshmello & Bastille “Happier”
Tiësto & Dzeko ft. Preme & Post Malone “Jackie Chan”
Zedd, Maren Morris & Grey “The Middle”

Top këngët krishtere:

Cory Asbury “Reckless Love”
Lauren Daigle “You Say”
For King & Country “joy.”
Hillsong Worship “Who You Say I Am”
Tauren Wells “Known”

Top këngët më të mira të ungjillit:

Todd Dulaney “Your Great Name”
Koryn Hawthorne “Won’t He Do It”
Tori Kelly ft. Kirk Franklin “Never Alone”
Jason Nelson “Forever”
Brian Courtney Wilson “A Great Work”.