Kanye West bëhet njeriu me ngjyrë më i pasur në historinë e Amerikës

Kanye West është bërë njeriu me ngjyrë më i pasur në historinë e ShBA-së, me pasurinë e tij neto që raportohet të ketë arritur në 6.6 miliardë dollarë (4.7 miliardë funte).


Totali i ri është raportuar nga Bloomberg dhe i jep West një epërsi komanduese ndaj investitorëve dhe biznesmenit Robert F Smith dhe legjendës së basketbollit, Michael Jordan.

Pasi pretendoi se ai kishte 53 milionë dollarë borxh vetëm tre vjet më parë, reperi dhe manjati i modës u bë një miliarder i certifikuar vitin e kaluar me ndihmën e markës së tij të suksesshme të veshjeve, Yeezy, dhe një kontratë të re shumëvjeçare.

Sipas Bloomberg, marka Yeezy e West – dhe merret me Gap dhe gjigandin e veshjeve sportive Adidas – vlerësohet në 3.2 miliardë dollarë (2.2 miliardë £) deri në 4.7 miliardë dollarë (3.4 miliardë dollarë).

Linja e re e Yeezy Gap, e vendosur të dale gjatë kësaj vere, pritet të vlejë më shumë se 970 milionë dollarë (694 milionë).

Meqenëse ai është pronari i vetëm i kompanisë Yeezy, shumica e pasurisë personale të West vjen nga atje.

Disa nga pasuria e tij vijnë gjithashtu nga 1.7 miliard dollarë (1.5 miliard funte) që ai fiton nga asete shtesë – duke përfshirë investimin e tij të rëndësishëm në etiketën Skims të ish-gruas së tij që do të realizohet së shpejti.

Pavarësisht këtij suksesi, Kanye këtë kohë ka qenë tejet i komentuar për ndarjen me bashkëshorten e tij, Kim Kardashian, pas shtatë vitesh.