Vdekja e Princeshës Diana nuk ishte aksident, flet çifti që pa vdekjen e saj tragjike

Një çift që dëshmoi vdekjen tragjike të princeshës Diana thotë se vdekja e princeshës së dashur nuk ishte rastësi.


Robin dhe Jack Firestone pretendojnë se panë dy makina misterioze në vendin e aksidentit, që ndodhi në tunelin Pont de l’Alma në Paris, më 31 gusht 1997.

Diana, 36 vjeçare, si dhe Dodi Fayed dhe Shoferi Henri Paul vdiqën së bashku me të, por Firestones i tha “Daily Express” se ata vunë re diçka që po ndodhte në atë tunel, transmeton Reporteri.net.

Pas një lundrimi në lumin ‘Seine’, Firestones, së bashku me djalin e tyre 11-vjeçar Brandon, po ktheheshin në hotel. Por, meqë taksi i tyre e kaloi Mercedesin, dy makina “formale” u rreshtuan në vendin e aksidentit.

“Ajo qëndron në mendjen time kaq gjallërisht deri më sot,” shpjegon Robin Firestone, duke thënë se ajo nuk e dinte se kush ishte në makinë dhe këtë e kuptoj më vonë.

“Unë nuk mund ta kuptoja se pse ata ishin atje, pashë ato makina të errëta, dhe ata duhet të kishin hyrë përpara Dianës, nuk isha dëshmitari i vetëm që i shihja ato. Ajo që dukej si makina formale jo edhe e zezë, por e errët. Ata ishin parkuar pa hezitim, dhe nuk kujtoj se dikush ishte në to “.

“Të dy makinat duhej të vozisnin përpara makinës së Dianës”, shtoi Robin, shkruan Reporteri.net.

Burri i saj, Jack Firestone, ndërkohë kujton se në vendngjarje kishte vetëm një oficer policie.

“Kishte vetëm një oficer policie në makinë dhe shumë fotografë, duke vepruar sikur të mos dukej aspak si një emergjencë, mendonim se të mbijetuarit tashmë ishin dërguar në spital”.

Robin tha se së bashku me burrin e saj, ata iu afruan oficerit.

“U ngjitëm tek ai dhe i thashë: ‘Dëgjoje që ishim në tunel natën e kaluar dhe na duhej të bisedonim me policinë, sepse ka gjëra që e pamë, kështu që me kë duhet të flasim? Pa hezitim ai tha: ‘Ata kanë dëshmitarë të mjaftueshëm, mos u shqetësoni për këtë'”.

“Ne ishim të habitur, njëra nga gratë më të famshme në botë është vrarë dhe nuk duan të flasin me dëshmitarët”, kujton Robin i mërzitur.

Gjatë ditëve të ardhshme ata u përpoqën të përfitonin më së miri nga aftësia e tyre për të dhënë një deklaratë për atë që panë. Por edhe atëherë, nuk ishte e lehtë. “Ishte njësoj si trajtimi me policët Keystone,” shpjegoi Jack, i cili tani është 63 vjeç.

“Kur ata më në fund e morën deklaratën time, e kthyen atë në frëngjisht, ata e dinin se nuk mund ta lexoja, dhe unë nuk pranova ta nënshkruaja, nuk kisha besim tek ata dhe nuk e dija se çfarë kishin vënë”.

“Ne ende jetojmë në frikë për shkak të asaj që pamë dhe asaj që na është thënë”, tha Robin, duke shtuar: “Ishte e qartë francezët dhe anglezët nuk dëshironin të dëgjonin dëshminë time dhe duhet të pyesësh përse. Nuk mendoj se vdekja e Dianës ishte një aksident dhe veprimi i autoriteteve më bën të besoj më shumë se kurrë “. Jack është dakord. “Gjithë rrëzimi ishte një gjë e krijuar,” thotë ai, shkruan Reporteri.net.

“Shpresoj që një ditë, ashtu si William dhe Harry të rriten më shumë se duan të marrin përgjegjësinë për të gjetur se çfarë ka ndodhur vërtet me nënën e tyre. Në qoftë se ishte nëna ime do të dëshiroja ta dija”.

“Unë shpresoj se një ditë ata do të gjejnë të vërtetën,” shtoi ai. /Reporteri.net/.