Vetura që u vra 2pac duke u qëlluar katër herë me armë del në ankand për 1.7 milion dollarë

BMW 750IL i vitit 1996, në të cilin Tupac Shakur u qëllua katër herë në një ndriçues 25 vjet më parë, po shitet për 1.7 milion dollarë, sipas TMZ.


Reperi legjendar ishte ulur në sediljen e pasagjerit kur ra viktimë e një të shtëne me makinë në Las Vegas, Nevada.

Makina e tij tani është në ankand nga një tregtar në të njëjtin qytet pasi u restaurua me përpikëri – me qiradhënësin e tij origjinal në burg.

Vrimat e plumbave të cilat shërbyen si një kujtesë e historisë së tmerrshme të makinës, që atëherë janë riparuar dhe ‘rikthyer në gjendjen e saj origjinale’, sipas prizës.

Të shtënat u bënë ndërsa Shakur po drejtohej nga producenti i rekordeve Suge Knight pasi shikoi një ndeshje boksi në një kazino.

Dëshmitarët përshkruan duke parë një Cadillac të bardhë të ngjitej së bashku me BMW -në e zezë të çiftit – nga e cila sulmuesi më pas kreu të shtënat në pak sekonda.

Shakur u godit në gjoks, krah dhe kofshë nga katër fishekë të kalibrit 0.40 të gjuajtur nga një pistoletë.

Ai vdiq në spital nga plagët e tij gjashtë ditë më vonë. Vrasësi nuk është kapur kurrë edhe pse teori të shumta ka mbi identitetin e tyre.

Pronarit të ri të makinës do t’i sigurohet dokumentacioni që vërteton historinë e tij.

Kjo përfshin një certifikatë që tregon se është blerë për herë të parë nga Death Row Records – e themeluar nga Knight.