Alarmante: 19 të vdekur për 24 orë nga coronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka publikuar raportin e 24 orëve të fundit për Covid-19, ku 19 persona kanë humbur jetën.


Sipas njoftimit, 986 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, ndërkohë që janë shëruar 962 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,969 që nga fillimi i epidemisë.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1,331 vaksinime dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 12,467 vaksinime antivCOVID, si dhe janë kryer 3957 testime,

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.
Më poshtë shifrat e plota:

Raste të reja ditore 986

Të shëruar në 24 orë 962

Të shtruar në spitale 647

Humbje jete në 24 orë 19

Testime ditore 3957

Testime totale 462,980

Raste pozitive 106,215

Raste të shëruara 68,969

Raste Aktive 35,471

Humbje jete 1,775

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22853

Fier 2641

Durrës 1664

Vlorë 1748

Shkodër 1337

Gjirokastër 1026

Berat 877

Korçë 916

Elbasan 887

Lezhë 819

Dibër 368

Kukës 335.