Kush janë dy vogëlushet që takoi Meta sot në Durrës?

Presidenti Ilir Meta ishte sot në Durrës për të marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore të 80-vjetorit të nisjes së rezistencës antifashiste në Shqipëri.

Kreu i Shtetit, teksa u ndal tek busti i Mujo Ulqinakut, pati edhe një takim të veçantë me dy “mikesha” të reja që ka njohur në Durrës, shkruang gazetashqip.

Aseli dhe Siria mësohet të jenë stërmbesat e Heroit të parë të rezistencës antifashiste, Mujo Ulqinakut.

POSTIMI I PRESIDENTIT:

I lumtur të takoja Aselin dhe Sirian, stërmbesat e Heroit të parë të rezistencës antifashiste, Mujo Ulqinakut, sot në 80-vjetorin e rënies heroike të simbolit kombëtar të qëndresës, i cili jo vetëm mbrojti me jetën e tij betimin ndaj Atdheut dhe flamurit, por i dëshmoi Europës se Shqipëria nisi rezistencën antifashiste edhe pse e braktisur dhe e harruar.

Me gjakun dhe veprën e tyre, Mujo Ulqinaku dhe patriotët e tjerë frymëzuan rezistencën antifashiste që e vendosi Shqipërinë në anën e duhur të historisë dhe qytetërimit.

Ndaj sot çdo shqiptar kudo ku ndodhet kujton me nderim e mirënjohje heroizmin e tyre sublim në emër të lirisë dhe flamurit.