“Rama anuloi takimin me presidentin e Maqedonisë së Veriut, shfaqje e shëmtuar”

Nga foltorja e Kuvendit, deputetja Rudina Hajdari komentoi lajmin për anulimin e një takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.


Ajo u shpreh se është rast i paprecedent që 30 minuta para takimit, Rama e anuloi atë.

“Është për të ardhur turp që kryeministri Rama anuloi vizitën e tij me presidentin e Maqedonisë së Veriut,

Ai e anuloi këtë takim 30 minuta para se të zhvillohej. Është akt i shëmtuar i shtetit tonë që të anulojë një vizitë të tillë të një niveli kaq të lartë sidomos duke marrë parasysh faktin se Maqedonia e Veriut është një shtet aleat dhe po ecën përpara me ne për të shkuar drejt rrugës së BE.

Pra kemi disa sfida të përbashkëta. Ky anulim takimi ishte një shfaqje e shëmtuar”, tha ajo.

Pak ditë më parë kreu i Shtetit të Maqedonisë së Veriut pati një vizitë zyrtare në Shqipëri.

Ndërsa lajmin për aulimin e një takimi mes tij dhe Ramës i pari e publikoi ish- kryeministri Sali Berisha.