Rreth 500 mijë persona kanë marrë vaksinën antiCOVID në Shqipëri

Vetëm dje, 17,125 qytetarë janë vaksinuar duke e çuar numrin total të të vaksinuarve në 494,028 në Shqipëri.


Këtë shifër e ka publikuar Ministrja e Shëndetësisë atje, Ogerta Manastirliu e cila thekson se vaksinimi vijon me ritme të larta në çdo cep të vendit.

Gjatë 24 orëve të fundit ka pasur vetëm 100 raste te reja dhe 2 viktima nga Coronavirusi.

Deri më tani janë kryer 638,671 testime, ku kanë rezultuar 131,185 raste pozitive. nga këto raste aktive janë 18,617. Numri i të shëruarve ka arritur shifrën 110,172, ndërsa deri tani kanë humbur jetën 2,396 të prekur nga COVID-19.

Tirana kryeson qytetet me numrin më të madh të rasteve aktive në vend me 15,317 raste, ndërsa pasohet nga Fieri me 1,150 raste dhe Durrësi me 272.