Rritet numri i të shëruarve nga Covid-19 në Shqipëri

230 është numri që ka publikuar ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, referuar të infektuarve me coronavirus që janë shëruar në 24 orët e fundit.


Kjo është shifra më e lartë e të shëruarve që kur shpërtheu pandemia e coronavirusit, duke çuar numrin total në 8077.

Ndërkaq pritet që ministria të bëjë përditësimin e situatë , ku do të shihen sa raste të reja me të infektuar, sa të shtruar dhe nëse ka pacientë që nuk e kanë fituar dot betejën me coronavirusin.

COVID-19 – Statistika deri më tani:

Testime totale 88040
Raste pozitive 13649
Raste të shëruara 7847
Raste Aktive 5415
Humbje jete 387 (Qarku Tiranë 184, Durrës 46, Shkodër 41, Elbasan 27, Fier 22, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 8, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2676
Durrës 596
Shkodër 397
Lezhë 306
Elbasan 302
Fier 249
Korçë 240
Vlorë 193
Kukës 156
Berat 114
Dibër 109
Gjirokastër 77

🟢 Gjatë 24 orëve të fundit, 230 qytetarë e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm! 🤜#COVID19🤛

Publiée par Ogerta Manastirliu sur Jeudi 1 octobre 2020