Si ndërtuan shqiptarët perandorinë e drogës në Holandë

Kriminelët shqiptarë kanë ndërtuar shpejt në perandori të drogës në Holandë, shkruan portali holandez NRC.nl.


Në artikullin me temë “Onzichtbare Albanezen klimmen op in cokehandel” ose “Shqiptarët e padukshëm pushtojnë tregun e kokainës të NRC.nl, prokurori Otto van der Bijl ka treguar për median sesi shqiptarët po pushtojnë tregun e kokainë në Holandë.

“Nëse pyet një shqiptar të arrestuar në Holandë për trafik droge jep përherë të njëjtin justifikim, se po e viziton Amsterdamin si turist. Ndërsa nëse e pyet se çfarë do bëjë në qytet, nuk mund të tregojë asnjë atraksion turistik. Ajo çfarë shqiptarët nuk arrijnë të shpjegojnë është se pse kanë mijëra euro me vete kur paga mesatare mujore në Shqipëri është rreth 330 euro”-thotë prokurori, Otto van der Bijl.

Të enjten e kaluar, shumica e Dhomës së Përfaqësuesve (VVD, PVV, CDA, PS dhe CU) votuan në favor të rifutjes së kërkesës për viza për shqiptarët. Ata tani mund të udhëtojnë nëpër Evropë për tre muaj pa vizë. Kriminelët e përdorin këtë periudhë për të zgjeruar rrjetet e tyre të kontrabandës, sipas deputetes Madeleine van Toorenburg (CDA).

Hetimet policore tregojnë shqiptarët që kanë ndërtuar shpejt perandorinë e tyre të drogës. Sipas Otto van der Bijl, shqiptarët janë një nga bandat më të rëndësishme të drogës në Holandë.

Shqiptarët menaxhojnë linjat e drogës nga Amerika e Jugut, duke përfshirë Kolumbinë, Holandën dhe Belgjikën. Ata shesin kryesisht kokainë. Ajo arrin nëpërmjet porteve të Roterdamit dhe Antwerpes dhe më pas dërgohet në Amsterdam, ku është qendra e shpërndarjes, sipas oficerit.

“Ajo fshihet në makina dhe kamionë e më pas dërgohet në vende të tjera,”-tha Van der Bijl.

Gjatë tre viteve të fundit, në Holandë janë arrestuar rreth 1.700 të dyshuar shqiptarë, sipas shifrave të fundit të policisë, duke cituar ministrin e Drejtësisë, Ferdinand Grapperhaus (CDA) dhe kolegun e tij Stef Blok, ministrin e Punëve të Jashtme (VVD).

Të dyshuarit janë të lidhur me krimin e rëndë të organizuar.

Numri i arrestimeve ishte shumë më i ulët në vitet e kaluara. Vlerësimi Kombëtar i Kërcënimeve të vitit 2017, një përmbledhje katërvjeçare e krimit të organizuar, thotë: “Roli i shqiptarëve në lidhje me trafikimin e drogës është i ri”. Holanda ka punuar me Shqipërinë që nga maji i vitit të kaluar për të luftuar aktivitetet kriminale.

“Dhjetë vjet më parë, shqiptarët ende punonin si “ushtarë” për mafien italiane,”-tha Van der Bijl. “Ata bënë punë të ndryshme për ta. Në emër të mafies, ata peshkuan partnerët në portet evropiane. Shqiptarët tani punojnë në mënyrë të pavarur.”

Shqiptarët njihen si tregtarët shumë të mirë, thotë një agjent, i cili ishte i përfshirë ngushtë në hetimet ndaj kriminelëve shqiptarë në Holandë dhe që për arsye sigurie nuk do ta vendosë emrin e tij në gazetë. Ata ofrojnë kokainë të mirë me çmim të ulët dhe janë jashtëzakonisht të besueshëm.

Kokaina është menduar kryesisht për tregun ndërkombëtar, u shpreh Van der Bijl. Ndërsa detektivi shprehet: “Nëntoka e Amsterdamit ka të bëjë me tregun lokal të drogës, kurse shqiptarët merren me tregti ndërkombëtare”.

Për shkak të ndarjes së tregjeve, përplasjet mes dy grupeve janë të rralla, sipas detektivit dhe oficerit.

Shqiptarët po luftojnë kundër përplasjeve të ndërsjella në vendin e tyre, sipas detektivit. Ata kanë një reputacion jashtëzakonisht të dhunshëm, por e mbajnë dhunën jashtë skemës, pasi nuk duan të tërheqin vëmendjen.

Dy vjet më parë, policia dhe gjyqësori analizuan pesëdhjetë faqet e internetit më të vizituara në Shqipëri dhe përdorimin e tyre në Holandë, thotë Van der Bijl. Për shembull, policia dhe gjyqësori u përpoqën të shikonin sa shqiptarë po qëndrojnë në Holandë.

Me 36,000 smartphones dhe afro 4,500 tableta, një nga ato pesëdhjetë faqet e internetit nga Holanda u vizitua në korrik 2017. Rreth 8,000 pajisje u vendosën në Amsterdam dhe Amstelveen, thotë zyrtari, ndërsa rreth 700-800 shqiptarë janë regjistruar zyrtarisht në Holandë. “Si është e mundur?”

Ai nuk ka përgjigje. Sipas detektivit, është e vështirë për policinë, duke qenë se kriminelët shqiptarë janë pothuajse të padukshëm. Ata marrin me qira banesa përmes agjentëve të strehimit privat, por pothuajse asnjëherë nuk janë të regjistruar në një adresë.

Ata hyjnë në shtëpinë e tyre në mënyrë të fshehtë përmes garazhit të parkimit nën banesën e tyre. Përveç kësaj, ata nuk shpenzojnë para, sipas Van der Bijl, dhe “ata nuk mbajnë zinxhirë ari”. Ata i sjellin fitimet në vende të fshehura në makina ose me biçikleta në çanta të mëdha tregtare. Pjesa më e madhe është dërguar në vendin e origjinës, thotë Van der Bijl.

Ndonjëherë ajo është investuar në Amsterdam, Roterdam dhe industrinë e shërbimit në Hagë. Në Roterdam, kriminelët investojnë paratë e tyre në bare dhe piceri.

“Ne kemi gjetur njëqind mijë euro kesh në shtëpinë e një pronari picerie. Shqiptarët përdorin një mashtrim pasi ndryshojnë mbiemrin e tyre të fundit. Në Shqipëri, si në vendet e tjera të Evropës Lindore, është e mundur të ndryshoni mbiemrin tuaj disa herë. Kriminelët e bëjnë këtë të mos shfaqen në sistem gjatë një kontrolli. Në rast të ndalimit, merren shenjat e gishtërinjve, por zyrtari mesatar doganor në kufi kërkon vetëm mbiemrin. Kjo duhet ndryshuar,” -shtoi prokurori.

“Një mënyrë tjetër për të shqetësuar kriminelët shqiptarë është që të rifillojë kërkesat për viza. Kabineti qeveritar duket se nuk e mbështet këtë. Sipas ministrit Blok, shtetet e tjera anëtare evropiane nuk janë në favor të një kërkese për vizë, sepse Shqipëria ende plotëson kushtet për anulimin e këtij detyrimi. Organizatat shqiptare janë tepër profesionale dhe kanë një kapacitet të madh rritjeje. Nëse fitojnë miliarda në një moment, krijohet një organizatë si mafia italiane, e cila gjithashtu përpiqet të ndikojë politikanët holandezë. Ne i druhemi kësaj.” /NRC.nl./