Dani Olmo, rreziku kryesor i Spanjës

Mesfushori me tipare sulmuese, Dani Olmo po llogaritet si ylli i madh i Kombëtares së Spanjës tani dhe në të ardhmen.


Spanja mori fitoren e parë të sezonit të tyre kualifikues në Kupën e Botës falë Dani Olmos, i cili shënoi golin e fitores në minutën e 92-të ndaj Gjeorgjisë.

Nuk ishte hera e parë që Olmo, një lojtar kryesor i ekipit të Luis Enrique, duhej të mbante kokën të ftohtë në një moment kritik; në fund të fundit, ai e ka bërë këtë që nga mosha 16-vjeçare.

Megjithëse ai ishte shënuesi më i mirë në grupmoshën e tij në akademinë e Barcelonës, mungesa e një vizioni koherent të përcaktuar nga Blaugranët bëri që Olmo të bashkohej me gjigantët kroat të Dinamo Zagrebit.

“Shkuarja në Zagreb në moshën 16 vjeçare mund të tingëllojë surrealiste, por unë sigurisht e zgjodha atë opsion”, ka thënë Olmo për ABC javën e kaluar.

Pasi arriti me premtimin për një rol të rëndësishëm në Dinamo Zagreb, brenda dy vjetësh, ndërsa stërvitej me ekipin e parë një herë në javë, ai shumë shpejt ishte futur në ekipin e parë dhe shumë shpejt u bë një titullar i rregullt.

Me pak fjalë, ai ishte një kampion evropian për U-21 me Spanjën para se të bënte debutimin e tij të plotë në krah të Robert Morenos.

Me babanë e tij Miguel dhe agjentët Juanma Lopez dhe Andy Bara në krah të tij, Olmo bëri lëvizjen në janar të 2020 te RB Leipzig , ku ai tani është një anëtar kryesor i një skuadre që garon me Bayern Munchen për titullin e Bundesligas.

Dani Olmo është një yll për klubin dhe vendin dhe, si kurrë më parë, ai po e bën atë në mënyrën e tij.