Dështon super përballja e UFC-së që ishte parashikuar të zhvillohej këtë muaj

UFC 249 u anulua të enjten mbrëma, pasi ESPN dhe Disney ndaluan planin e presidentit Dana White për të vazhduar luftën në mes të pandemisë së coronavirusit.


Meçi i madh i UFC 249 në mes të Justin Gaethje dhe Tony Ferguson ishte planifikuar për 18 prill në ESPN.

Presidenti i UFC-së, Dana White planifikoi ta zhvillonte atë në Tachi Palace Hotel & Casino të Kalifornisë, por është detyruar ta anulojë atë.

“E gjithë kjo ka qenë një betejë që nga dita e parë, ne kemi luftuar pa ndalesë tërë ditën dhe tërë natën që nga fillimi i pandemisë për këtë gjë që të ndodh më 18 prill”, ka thënë fillimisht White për ESPN MMA.

“Sot kemi marrë një telefonatë nga niveli më i lartë i Disney dhe niveli më i lartë i ESPN”.

“Një gjë që kam thënë, ka qenë një partneritet i mahnitshëm, ESPN ka qenë shumë i mirë për ne dhe fuqitë që janë atje kërkuan nga unë që të qëndroj në këmbë dhe të mos e bëj këtë ngjarje të shtunën tjetër”, përfundoi ai.

Të gjitha ngjarjet e UFC-së tani janë shtyrë për një kohë të pacaktuar.

White njoftoi anulimin menjëherë pasi senatori amerikan Dianne Feinstein lëshoi ​​një deklaratë duke kërkuar drejtuesit e MMA të rishqyrtojë planin e saj.