×
 • Sport
 • Sport / Pejë

  Gjykata e lë të lirë Akil Gjakovën, vetëm ia ndalon t’i afrohet gruas në distancë prej 50 metra

  Reporteri
  19 Prill 2024 | 16:23

  Xhudistit Kosovar, Akil Gjakova i është shqiptuar masa e ndalimit për të iu afruar vendit apo presonit të caktuar në distancë prej 50 metra.

  Rrjedhimisht, Gjykata e Pejës ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë Themelore për t’i caktuar masën e paraburgimit xhudistit kosovar të dyshuar për rrahjen e gruas.

  Në rast të mosrespektimit të kësaj mase, Gjykata ka thënë se do t’ia caktojë masën e paraburgimit Akil Gjakovës, i cili akuzohet për “dhunë në familje”.

  “Pasi pala e dëmtuar të njoftohet me aktvendim edhe ajo duhet të respektoj vendimin e gjykatës dhe nëse qëllimisht cenon kufizimet që i ka i pandehuri, gjykata mund t’a dënojë personin e mbrojtur me gjobë. Kundër këtij vendimi pala e pakënaqur ka të drejtë ankese në Gjykatën e Apelit”, thuhet në vendimin e Gjykatës.

  Në kërkesën e Prokurorisë për urdhër mbrojtje ndaj Akil Gjakovës, bëhej e ditur se i pandehuri nga korriku i 2023-ës ka ushtruar dhunë fizike dhe psikike ndaj gruas së tij. Viktima e gjakosur, thuhet aty, është parë edhe nga fëmija i tyre.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!