Italia e starton me festë në Romë, Azzurri-t e Mancinit deklasojnë turqit që luajtën vetëm në mbrojte

Italia e ka mundur Turqinë në ndeshjen e parë të kampionatit Europian të Futbollit “Euro 2020” me rezultat 3 me 0.


Turqit rrallë arritën ta kalojnë mesfushën.

Pjesa e parë e ndeshjes përfudnoi pa gola.

Goli i parë erdhi në minutë e 53 dhe ishte një autogol nga turku Merih Demirali, që është edhe hera e parë që një kampionat europian nis me autogol.

Në minutën e 66-të, Immobile ka dyfishuar për ekipin e Mancini-t, duke shënuar edhe golin e tij të parë me Italinë në një kompeticion madhor (Europian/Botëror).

Goli i tretë dhe i sigurisë për “Axurrët” është shënuar nga Insigne në minutën e 79- të.

Për herë të parë në historinë e saj, Italia ka shënuar tre gola në një ndeshje të Kampionatit Europian.