Lakers dhe Heat, finalistët e NBA

Los Angeles Lakers-Miami Heat është finalja e madhe e këtij sezoni në NBA.


Pas Lakers, që prenë të parët biletën duke mposhtur Denver Nuggets, në finale ia doli të shkojë edhe Miami Heat që mposhti për të katërtën herë skuadrën me më shumë tituj në basketbollin amerikan, Boston Celtics.

Ndeshja u mbyll në rezultatin 125-113 për Miami.

Seria e ndeshjve finale mes Miami dhe Lakers nis prej kësaj të enjteje.