Majlinda nxjerrë hakun për Distria Krasniqin

Majlinda Kelmendi i ka siguruar sot Kosovës medaljen e parë të artë në Lojërat Evropiane dhe së paku një intonim të himnit të Kosovës në Bjellorusi.


Xhudistja e artë kosovare mposhti në finale me Ippon kampionen e deritashme të Evropës, rusen, Natalia Kuziutina, të cilës i nxori ‘hakun’ për Distria Krasniqin, e cila kishte humbur në finale e evropianit të kaluar nga kjo garuese, shkruan Reporteri.net

Kjo është medalja e parë e artë në histori të Kosovës në dy pjesëmarrje në Lojërat Evropiane, por për Majlindën ishte ky titulli i katërt i kampiones së Evropës.

Ndryshe, garant e xhudos në Minsk shërbejnë edhe si Kampionate Evropiane.

Kujtojmë që edhe xhudistja tjetër, Nora Gjakova është në garë për të fituar medaljen e artë në këtë kampionat.

Garën e Norës do të mund ta ndjekim pas pak./Reporteri.net/