Mbreti i ri i xhudos: Akil Gjakova shkatërron rusin në finale – fiton medaljen e artë

Akil Gjakova ka fituar medaljen e artë në garat e ‘Grand Prix 2019’ pasi ka mposhtur rusin Georgii Elbakiev.


Xhudisti kosovar gjatë të gjitha garave që zhvilloi sot, ishte në formë të jashtëzakonshme, shkruan Reporteri.net

Ai edhe në finale nuk i jepi asnjë mundësi rusit Elbakiev duke arritur të shënojë fitore me ‘Ippon’.

Deri në këtë fitore të madhe, Akili erdhi pasi mposhti kundërshtarë mjaft të papërshtatshëm si; Gabun, Stump, Elbinuma si dhe Turaev.

Ky është edhe një tjetër sukses historik për xhudon kosovare pasi Distria Krasniqi dje fitoi medaljen e argjendtë.

Kujtojmë që Akili garoi në kategorinë deri në -73 kg./Reporteri.net/