×
 • Sport
 • Sport

  Xhaka në ekipin ideal të vitit në Gjermani

  Reporteri
  21 Maj 2024 | 11:52

  Granit Xhaka e bëri një rikthim sensacional në Bundesligë.

  Pasi kishte shkëlqyer me Borussia Monchengladbachun vite më parë, ylli kosovar e bëri të njëjtën gjë edhe në këtë edicion.

  Përfaqësuesi zviceran i dha fund eksperiencës angleze me Arsenalin për t’u rikthyer në kampionatin gjerman.
  Shumëkush e kritikoi veteranin e mesfushës, duke konsideruar se e kishte bërë një hap prapa në karrierë pasi e la atë që konsiderohet si liga më e fortë në botë – Premierligën, shkruan “Gazeta Express”.

  Sidoqoftë, ish-futbollisti i Baselit i heshti kritikët duke e marrë në dorë ekipin e Bayer Leverkusenin.

  Xhaka me “Farmaceutikët” e mbylli sezonin përrallor në Bundesligë pa e pësuar asnjë humbje, për t’iu bashkuar kështu rekordeve të regjistruara paraprakisht nga Arsenali, Milani e Juventusi.

  E falë paraqitjeve solide, Xhaka s’kish se si të mos shpërblehej.

  Faqja e specializuar për transfere dhe vlerësime të lojtarëve, e ka përfshirë Granitin në ekipin ideal të sezonit në Bundesligë.

  Kampioni i freskët gjerman vlerësohet 20 milionë euro, ndërsa e gjen veten përpara mbrojtjes ideale.

  31 vjeçari i ka zhvilluar 33 ndeshje në Bundesligë, me ç’rast i ka shënuar tre gola.

  Gjithashtu, Xhaka ka mundësi ta fitojë edhe Ligën e Evropës, ku në finale do të përballet me Atalantën.

  Aty, futbollisti luftarak i ka zhvilluar 10 ndeshje dhe i ka dhuruar dy asistime.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!