5 metoda të pagabueshme për ta zhdukur ankthin menjëherë

Ankthi … çfarë ankthi! Gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga kjo gjendje e tmerrshme, e cila shpesh ka një ndikim të tmerrshëm në humor dhe në përgjithësi në jetën e njerëzve.


Shqetësim, frikë dhe simptoma të tjera që çojnë në ankth në rritje dhe nganjëherë e bëjnë atë të pakontrollueshme, por ka kaq shumë mjete për ta mposhtur atë.

Frymëmarrja: Frymëmarrja është baza esenciale për të mbajtur nivelet e stresit nën kontroll. Mbushni barkun me ajër dhe pastaj gjoksin, pastaj zbrazeni duke e nxjerrë jashtë, përqëndrohuni në këtë aktivitet për të defokusuar dhe për të shmangur ankthin.

Një banjë e mirë me magnez: Magnezi promovon relaksin, lufton çrregullimet e gjumit dhe lehtëson dhimbjet. Merrni 100 gram magnez sulfati dhe shpërndajini atë në ujë të nxehtë. Një dush me këtë ujë do t’ju bëjë mirë!

Çaj me lule pasioni: Mbushni dy lugë çaji me lule pasioni të thatë (lehtësisht në dispozicion në farmaci bimore) në një gotë me ujë të valuar për një çerek ore. Lule Pasioni është një bimë medicinale që prodhon një efekt qetësues, duke reduktuar gjithashtu manifestimet që lidhen me ankthin.

Ujë me lule jasemin: Pikat e vajit të lules së jaseminit shpërbëhen në ujë dhe pastaj ngadalë përzien. Ata që janë të pasionuar për mjekësinë bimore i njohin ato me siguri: është një essence e lules që ndihmon në menaxhimin më të mirë të situatave të ankthit. Nuk ka nevojë të ekzagjerohet: mund të ketë kundërindikacione.

Baltë e kuqe në trup: Përpiquni të vendosni baltë të kuqe të grimcuar në bark për përfitime si në zonat nervore ashtu edhe në atë të tretjes. Balta është në fakt një substancë anti-inflamatore dhe e aftë për të zgjuar potencialin energjetik të trupit. Përgatitni një paketë dhe e zbatoni atë në barkun tuaj për rreth tridhjetë minuta, pastaj laje me një dush të këndshëm!