Mbi 130 të vdekur nga përmbytjet në Indi

Të paktën 136 njerëz kanë vdekur në shtetin indian Maharashtra në perëndim të Indisë, thanë autoritetet të shtunën, pasi shirat e rrëmbyeshëm muson shkaktuan rrëshqitje toke dhe përmbytën zona të ulëta në qindra fshatra.


Të paktën 38 njerëz vdiqën në Taliye, 180 kilometra (110 milje) në juglindje të kryeqytetit financiar Mumbai, kur një rrëshqitje toke rrafshoi pjesën më të madhe të fshatit të vogël, thanë zyrtarët e qeverisë së shtetit, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Numri i të vdekurve përfshin gjithashtu 27 vdekje të raportuara nga rrethi Satara në 48 orët e fundit, i tha CNN një përfaqësues nga departamenti i menaxhimit të fatkeqësive të shtetit, departamenti i ndihmës dhe rehabilitimit.

Më shumë se 10 njerëz kanë frikë pasi mbetën të bllokuar pas një rrëshqitje toke që ndodhi të premten në rrethin Ratnagiri, tha ai.

Që nga mëngjesi i së shtunës, mbi 90,000 njerëz janë evakuuar nga zonat e prekura për në siguri ndërsa reshjet e mëdha të shiut vazhdonin të bënin kërdi, tha ai.

Forca Kombëtare e Reagimit ndaj Fatkeqësive, Ushtria Indiane, Rojet Bregdetare, Marina, Forca Ajrore dhe autoritetet shtetërore janë vendosur të gjithë si pjesë e përpjekjeve të shpëtimit.

Përfaqësuesi shtoi se dëmtime të mëdha janë raportuar në të tre rrethet bregdetare të Raigad, Satara dhe Ratnagiri.

Departamenti Meteorologjik i Indisë (IMD) lëshoi ​​të premten një alarm të kuq për gjashtë rrethe të Maharashtra, duke parashikuar reshje “jashtëzakonisht të mëdha” dhe duke rekomanduar veprime parandaluese. Zyrtari tha se rrethet Kolhapur dhe Sangli janë ende në gatishmëri, njoftoi Reuters.

Pjesë të bregdetit perëndimor të Indisë morën deri në 594 milimetra (23 inç) reshje gjatë 24 orëve, duke i detyruar autoritetet të evakuonin njerëzit nga zonat e pambrojtura ndërsa lëshuan ujë nga digat që kërcënonin të derdheshin.

“Reshjet e papritura të shiut shkaktuan rrëshqitje dheu në shumë vende dhe përmbytën lumenj,” u tha gazetarëve Kryeministri Uddhav Thackeray, i cili kryeson qeverinë e shtetit të Maharashtra.

“Digat dhe lumenjtë janë përmbytur. Ne jemi të detyruar të lëshojmë ujë nga digat dhe në përputhje me rrethanat, ne po lëvizim njerëzit që banojnë pranë brigjeve të lumit në vende më të sigurta,” tha ai.