Politikani serb shkon për t’iu bashkuar protestuesve, ata e dëbojnë: E tradhtove Kosovën

Protesta masive kanë shpërthyer mbrëmë në Beograd pasi qindra njerëz dolën në rrugë për të kundërshtuar vendosjen e orës policore për shkak të pandemisë.


Kreu i Partisë Popullore, Vuk Jeremiq, siç raportohet gjithashtu u përpoq të bashkohej me protestuesit që u mblodhën mbrëmë para Kuvendit, por demonstruesit e larguan dhe e përzunë nga hyrja e Kuvendit, transmeton Reporteri.

Përkatësisht, Vuk Jeremiq raportohet u përlesh me një grup të caktuar demonstruesish kur u përpoq të arrinte te dera e Kuvendit. Me atë rast, një grup të rinj raportohet se e përzunë atë nga shkallët.

“E tradhtove Kosovën”, dëgjoheshin protestuesit mbrëmë teksa po kërkonin largimin e Jeremiqit nga protesta para Kuvendit të Serbisë.

Protestat pasuan pas fjalimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq për shkak të masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. /Reporteri.net