Presidentii Brazilit: Na vjen keq për vdekjet, por s’mund të durojmë më të mbyllur nga Covid

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka kritikuar masat e kufizimit që janë vendosur për shkak të Covid. Deklarata e tij vjen një ditë pasi Brazili shënoi një rritje rekord të vdekjeve gjatë një periudhe 24-orëshe. Brazili po përballet me fazën më të keqe të pandemisë, duke e lënë sistemin shëndetësor në krizë. Si përgjigje, disa qytete dhe shtete kanë vendosur kufizimet e tyre.


Ministria e shëndetësisë e Brazilit thotë se më shumë se 260,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19, numri më i lartë i vdekjeve në botë pas SHBA-ve.

Shpërthimi i rasteve i është atribuar përhapjes së një varianti shumë ngjitës të virusit që mendohet të ketë origjinën në qytetin Amazon të Manaus së Brazilit.

Megjithatë Bolsonaro vazhdoi të minimizonte kërcënimin e paraqitur nga virusi.

“Ndaloni së bërtituri. Sa kohë do të vazhdoni të qani për këtë? Për sa kohë do të qëndroni në shtëpi dhe të mbyllni gjithçka? Askush nuk mund ta durojë më. Ndihemi të keqardhur për vdekjet, por kemi nevojë për një zgjidhje.”

Komentet e tij morën përgjigje nga guvernatori i Sao Paulo, Joao Doria, i cili ka qenë kritik në trajtimin e pandemisë nga Bolsonaro.

Doria e quajti Presidentin Bolsonaro një djalë të çmendur për sulmin ndaj guvernatorëve dhe kryetarëve të bashkive që duan të blejnë vaksina për të mbrojtur qytetarët dhe të ndihmojnë vendin për t’i dhënë fund kësaj pandemie.