Protestat anti-qeveritare në Kubë, një i vdekur dhe dhjetra të plagosur

Kuba është përfshirë nga protesta anti-qeveritare në disa qytete, të cilat po përjetojnë krizën më të rëndë ekonomike në 30 vite. Protestat e organizuara kryesisht përmes mediave sociale, filluan të dielën në mëngjes.


Një 36 vjeçar humbi jetën dhe disa civilë dhe zyrtarë të sigurisë mbetën të plagosur gjatë një demonstrate të hënën në periferi të Havana, sipas një deklaratë të ministrisë. Protestuesit u përpoqën t’i afroheshin stacionit të policisë Guinera, në mënyrë që të sulmonin oficerët e policisë.

Rikujtojmë se protestat anti-qeveritare filluan me një demonstratë në qytetin e San Antonio de los Baños, në jug-perëndim të Havana-s, por shpejt u përhapën në të gjithë vendin.