Talebanët “notojnë” në luks, nga shpellat në pishina, sauna dhe kopshte përrallore

Afganistani është në një trajektore shqetësuese, me talebanët që angazhohen në praktika që tregojnë regresion të thellë. Njoftimet e tyre, të bëra në kuadrin e një operacioni pajtimi global, janë në kontrast të plotë me veprimet e tyre.


Fotografitë që qarkullojnë në internet orët e fundit tradhtojnë kënaqësinë që talebanët kanë fituar nga ngjitja në pushtet. Ata nuk e humbën rastin për të përfituar nga pajisjet amerikane, duke pasur armë të llojeve të ndryshme në dispozicion, ndërsa stërvitnin “rekrutët”.

Gjithashtu zbulohet nga materiali i agjencive të huaja të lajmeve se drejtuesit e organizatës islamike kanë zënë një vilë luksoze me një banjë, një kopsht mbresëlënës me lloje të rralla të bimëve, si dhe akuariume. Vila i përkiste armikut të talebanëve, ish -nënpresidentit dhe të arratisurit Abdul Rashid Dostum.

150 luftëtarët e organizatës që janë vendosur në rezidencë i përkasin rojes së sigurisë personale të Salahuddin Ayubi, një nga gjeneralët më të fuqishëm të regjimit. Gjenerali nxitoi të vendoste truprojat e tij në rezidencë më 15 gusht, ditën kur talebanët erdhën në pushtet dhe qeveria e mëparshme u përmbys.

Edhe pse afganët po shtypen nga vështirësitë ekonomike, talebanët duket se po shijojnë momente luksi. Llambadarë të mëdhenj prej xhami varen në dhoma, divane mbresëlënëse zbukurojnë dhomat e bollshme të jetesës dhe një pishinë e brendshme. Vila gjithashtu ka sauna dhe palestër të pajisur plotësisht. Vila është larg maleve dhe shpellave ku dikur jetonin talebanët.