Të paktën nëntë të vdekur gjatë protestave në Mianmar, raportohet edhe për shumë të plagosur

Të paktën nëntë demonstrues kanë humbur jetën dhe disa tjerë janë plagosur kur policia hapi zjarr mbi ta – duke tentuar të ndalë protestën e organizuar kundër dhunës në shumë qytete të Mianmarit.


Gjatë përleshjeve në Yangon ka humbur jetën një demonstrues, e njëjtë ka ndodhur edhe në Mingin, derisa disa tjerë janë plagosur në një qytet tjetër, transmeton Telegrafi.

E përditshmja lokale Moniva Gazeta, ka shkruar se në qytetin Moniva kanë humbur jetën pesë qytetarë, kur policia hapi zjarr mbi ta.

E të paktën 24 persona kanë humbur jetën në përleshjet me policinë pas puçit ushtarak të 1 shkurtit – e mbi 300 demonstrues deri më tani janë arrestuar.

Në rrjetet sociale janë shfaqur pamjet që shpërfaqin dhunën e paparë në Mianmar.