Vuçiq ia thyen vezët Mogherinit

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në takim me Federica Mogherinin, i ka dërguar asaj edhe disa vezë dhuartë, shkaku i festës së pashkëve ortodokse.


Presidenti serb, duke u munduar të bëhet interesant, me vete në takim me Përfaqësuesen e Lartë të BE’së, ka marrë edhe një shportë me vezë të ngjyrosura, traditë për festën e pashkëve.

Me këtë rast, pas dhurimit të shportës, Vuçiq sipas ritualit, ka marrë dy vezë, ku njërën po e mbante Mogherni dhe tjetërn ai, dhe i ka thyer ato.

Vezët sipas traditës së krishterë, nënkuptojnë rigjenerimin, dhe janë pjesë e kësaj feste, ku llogaritet se është ringjallur krishti. /reporteri.net