×
 • Lajme
 • Lajme / DPT te Fidani

  Arifi: Shkarkimi im hakmarrje e Vuçiqit për suksesin e Kosovës në KiE

  Reporteri
  25 Prill 2024 | 23:34

  Shqiprim Arifi, ish-kryetar i Preshevës ka thënë se shkarkimi i tij është hakmarrje nga Serbia pasi shumica e deputetëve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës mbështeti raportin që rekomandon anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë me seli në Strasburg.

  Ai në një intervistë në DPT të Fidani ka thënë se ai është viktima e parë e hakmarrjes serbe për suskesin e Kosovës, shkruan gazeta online Reporteri.net.

  “Shkarkimi im ndërlidhet me ngjarjet e fundit. Në atë sukses Vuçiqi cdo herë nervozohet. Serbia nuk ka mundur ta përbijë lehtë suksesin e Kosovës në KiE dhe unë rashë si viktima e parë, sepse Vuçiqi edhe na paralajmëroi për arrestime.”, tha Arifi.

  Arifi po ashtu tha se në shkarkimin e tij ka ndikuar edhe vendosja e flamurti shqiptar në Preshevë.

  Arifi tha se i ka thënë Vuçiqit F*** You.

  Arifi foli edhe për akuzat se i ka shërbyer Vuçiqit.

  “Shkarkimi im e tregon këtë.”, u shpreh ai.

  Arifi e quajti shkarkimin e tij të dhunshëm dhe tha se nuk është politikan i zakonshëm.

  Ai po ashtu tha se nuk do të garojë më kryetar të Preshevës.

  Arifi tha se me këtë përfundon pjesëmarrja e tij në politikë.

  “Do të heq dorë nga jeta aktive politike. Nuk kam lindur në politikë . Nuk më ka interesuar shumë politika por yori më ka shtyrë të merrem me poltikë. Unë me këtë e përfundoj. Nuk kam asnjë ambicie më, por që do të luftoj kundër diskriminimit do ta bëjë sepse këtë e kam mision. Do t]i shërbejë vendit tim e popullit tim”, tha ai.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!