×
 • Lajme
 • Botë

  Mbrojtja ajrore e SHBA-së raportohet se ka kapur disa dronë iranianë që cak kishin Izraelin

  Reporteri
  14 Prill 2024 | 0:41

  Sistemet e mbrojtjes ajrore amerikane në Lindjen e Mesme kanë kapur disa dronë iranianë që cak kishin Izraelin, sipas dy zyrtarëve amerikanë.

  Kështu raporton CNN duke mos dhënë shumë detaje.

  Burimet, sipas CNN nuk specifikuan se si SHBA i përgjuan dronët dhe ku.

  Irani ka nisur sulme me dronë drejt Izraelit, ka thënë të shtunën në mbrëmje Forca e Mbrojtjes e Izraelit.

  Tash e disa ditë Irani ka kërcënuar me hakmarrje kundër Izraelit për një sulm në konsullatën iraniane në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy gjeneralë dhe duke shkaktuar frikë se një klimë tashmë e paqëndrueshme në Lindjen e Mesme, me Izraelin dhe Hamasin në Gaza në luftë, shpejt mund të zgjerohet më tej./Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!