×
 • Lajme
 • Botë / Deklarata e tij

  Scholz thotë përpara samitit të Ukrainës në Zvicër: Plani i paqes i Putinit ‘jo serioz’

  Reporteri
  15 Qershor 2024 | 10:40

  Udhëheqësit e G7-ës nuk diskutuan propozimet e Vladimir Putin për paqen në Ukrainë pasi të gjithë e dinin se ato nuk ishin serioze, tha kancelari gjerman Olaf Scholz pak para se të nisej për në Zvicër, ku një konferencë e Ukrainës hapet të shtunën.

  Kancelari gjerman tha se propozimet e Putinit – që Ukraina të braktisë katër provincat që Rusia i pretendon, të ndalojë luftën dhe të heqë ambicien e saj për anëtarësim në NATO – kishin për qëllim vetëm shpërqendrimin nga konferenca.

  “Të gjithë e dinë se ky propozim nuk ishte menduar seriozisht, por kishte të bënte me konferencën e paqes në Zvicër”, tha ai për televizionin ZDF në një intervistë, transmeton Gazeta Express.

  Ndërsa liderët botërorë mblidhen për samitin, në të cilin Rusia nuk ishte e ftuar, zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris do të theksojë se rezultati i luftës prek të gjithë botën dhe se sovraniteti dhe integriteti territorial i Ukrainës duhet të respektohen, ka thënë një zyrtar amerikan.

  Harris do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe do të qëndrojë në vend të Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, në këtë ngjarje. Presidenti po kthehet në SHBA pasi mori pjesë në G7 në Itali për të marrë pjesë në një mbledhje fondesh për fushatën e tij të rizgjedhjes në Los Anxhelos.

  Samiti vjen pasi liderët e G7 arritën një marrëveshje të re për një hua prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, e garantuar përmes përdorimit të fitimeve nga interesi mbi asetet e bankës qendrore ruse të ngrira nga BE-ja dhe vendet e tjera perëndimore pas pushtimit të Ukrainës në vitin 2022.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!