×
 • Lajme
 • Botë / Zhvillimet në Lindjen e Mesme

  Tensionet në rritje Izrael-Iran, Biden konsultohet me ekipin e sigurisë kombëtare

  Reporteri
  13 Prill 2024 | 19:42

  Shtëpia e Bardhë njoftoi herët të shtunën pasdite se  presidenti, Joe Biden po kthehet në Uashington nga jashtë qytetit “për t’u konsultuar me ekipin e tij të sigurisë kombëtare rreth ngjarjeve në Lindjen e Mesme” mes tensioneve të rritura midis Izraelit dhe Iranit.

  Presidenti amerikan duhej të kalonte fundjavën në Delaware në rezidencën e tij në plazh, por të shtunën u kthye në Shtëpinë e Bardhë, raporton The Guardian.

  Kjo pasoi që Biden tha të premten se ai pret një sulm iranian ndaj Izraelit  dhe lëshoi një mesazh për Teheranin, duke thënë: “Mos e bëj”.

  Më herët, John Kirby, zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, kishte paralajmëruar se kërcënimi i një sulmi iranian ndaj Izraelit mbeti “i zbatueshëm” pavarësisht përpjekjeve të udhëhequra nga Uashingtoni, duke përfshirë thirrjet drejtuar Teheranit nga Britania e Madhe dhe Gjermania, për të penguar një përshkallëzim serioz në konflikti në Lindjen e Mesme.

  Të shtunën, Korpusi i Gardës Revolucionare paraushtarake të Iranit në ngushticën e Hormuzit, 50 milje detare larg brigjeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, kapi një anije konteinerësh të lidhur me Izraelin.

  Irani ka kërcënuar me hakmarrje kundër Izraelit për një sulm në konsullatën iraniane në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy gjeneralë dhe duke shkaktuar frikë se një klimë tashmë e paqëndrueshme në Lindjen e Mesme, me Izraelin dhe Hamasin në Gaza në luftë, shpejt mund të zgjerohet më tej. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!