×
 • Lajme
 • Lajme

  Bugajski i reagon Blinken-it: Mbështetja e SHBA-së për Vuçiqin po destabilizon rajonin

  Reporteri
  26 Maj 2023 | 23:59

  Janusz Bugajski, njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, ka reaguar ndaj sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, i cili dënoi ashpër aksionin e Policisë së Kosovës në veri.

  Bugajski “refuzimin” e SHBA-së për të “njohur” kryetarët e ri të komunave në veri e ka krahasuar me refuzimin e Trump-it për të mos njohur rezultatin e zgjedhjeve të fundit presidenciale në SHBA.

  “Është ekuivalenti i dënimit të certifikimit të Kongresit Amerikan të zgjedhjeve të 2020 dhe legjitimimit të kryengritjes së 6 janarit”.

  Ai thotë se mbështetja e SHBA për Vuçiqin po destabilizon rajonin.

  Është koha për të mbështetur një revolucion demokratik në Serbi dhe njohjen e Kosovës nga të gjitha shtetet evropiane”, shkroi Bugajski në Twitter.

  Blinken i prerë me Kurtin: Ndalo këto masa të dhunshme dhe ripërqendrohu në dialog

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!