×
 • Lajme
 • Lajme

  DASh konfirmon për Gazetën Reporteri: Gabriel Escobar ka udhëtuar për në Bruksel “për ta mbështetur” takimin Kurti-Vuçiq

  Reporteri
  17 Gusht 2022 | 19:04

  Autor: Rexhep Kameraj


  Zëvendës-ndihmësi i Sekretarit të Shtetit për Çështjet evropiane dhe euroaziatike, Gabriel Escobar, ka udhëtuar për në Bruksel, ku nesër do të mbahet takimi i radhës mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit serb, Aleksandër Vuciq.

  Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i ka konfirmuar të mërkurën Gazetës Online Reporteri.net se Përfaqësuesi i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka udhëtuar në Bruksel “për ta mbështetur takimin e nivelit të lartë të 18 gushtit të Dialogut të ndërmjetësuar nga BE”.

  Takimi Kurti-Vuçiq në Bruksel, që erdhi si “urgjencë” pas tensionimit të situatës në veri të Kosovës në mbrëmjen e 31 korrikut, parashihet të zhvillohet të enjten (nesër) prej orës 10:30.

  Pjesë e takimit, BE ka njoftuar se pos emisarit të saj special, Miroslav Lajçak, do të jetë edhe përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borell.

  Spanjolli, në fund të takimit do t’u drejtohet mediave me një deklaratë.

  Krejt ky organizim po i bën të kënaqur amerikanët të cilët “e mbështesin plotësisht dialogun”, tregon për Gazetën Online Reporteri.net një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

  Ne jemi të kënaqur që liderët e Kosovës dhe Serbisë do të takohen në Bruksel më 18 gusht për të diskutuar mbi dialogun, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Në e mbështesim plotësisht dialogun”.

  Është e rëndësishme që të dyja palët ta shfrytëzojnë këtë takim për të avancuar tutje diskutimet për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve”, i tha, të mërkurën, Gazetës Online Reporteri.net ky zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

  Një burim i afërt me Qeverinë e Kosovës, të martën, i ka thënë gazetës se Gabriel Escobar gjatë qëndrimit në Bruksel do të ketë edhe një takim ndaras me Kryeministrin Albin Kurti, një ditë para takimit të 18 gushtit.

  Nga ana tjetër, vetë presidenti serb, Aleksandër Vuciq, para nisjes për në Bruksel ka njoftuar se gjatë udhëtimit për në “kryeqytetin evropian” do të takohet ndaras edhe me Escobarin.

  Një ditë para takimit të radhës Kurti-Vuciq, të dy liderët e vendeve, kanë mbajtur takime ndaras me Sekretarin Gjeneral të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili po ashtu ka udhëtuar në Bruksel për t’i takuar dyshen. /Reporteri.net/.

  Gabriel Escobar për Reporteri: ‘Status quo’ në Dialog po e boshatisë Kosovën, njerëzit po ikin – Asociacioni nuk e cenon sovranitetin

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!