×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu: Projektkodi Civil së shpejti në Kuvend, kësaj radhe do të kalojë

  Reporteri
  26 Tetor 2022 | 12:00
  Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë

  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka paralajmëruar se Projektkodi Civil shumë shpejt do të procedohet për votim në Kuvend.

  Ajo është shprehur optimiste së kësaj radhe i njëjti do të kalojë.

  Ministrja Haxhiu ka folur për rëndësinë e Kodit Civil, derisa për këtë ka thënë se kanë pasur takime edhe me Grupin Parlamentar të LVV-së.

  “Projektkodin Civil shumë shpejt do ta procedojmë në Kuvend, dhe kësaj radhe do të kaloj në Kuvend sepse është një dokument i rëndësishëm”, ka thënë Haxhiu në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë.

  Ajo konfirmoi se ka ende vota kundër brenda grupit parlamentar të VV-së, por shtoi se Qeveria dhe grupi parlamentar në shumicë angazhohet për avancimin e të drejtave të njeriut.

  “Nuk them në asnjë mënyrë që secili prej deputetëve të grupit parlamentar do të votojë për. Ka ende disa që kanë qëndrimet e bindjet e tyre, por them edhe një herë se Qeveria dhe grupi parlamentar në shumicë angazhohet për avancimin e të drejtave të njeriut”, tha Haxhiu.

  Kujtojmë se në Kuvendin e Kosovës nuk është miratuar Kodi Civil, ku kundër ishin 29 deputetë ndërsa pro 28 e katër vota ishin abstenim.

  Në momentin e votimit në Kuvend ishin 77 deputetë, por 16 prej tyre nuk morën pjesë në votim.

  Vlen të përmendet se liderët e partive opozitare Memli Krasniqi, Lumir Abdixhiku dhe Ramush Haradinaj nuk ishin prezentë fare në momentin e votimit të këtij Projekt Kodi.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!