Kuvendi voton në parim projektligjin që ndalon lojërat e fatit

Për më shumë se një orë ka zgjatur debati për ndalimin e lojërave të fatit, nga ana e deputetëve në Kuvendin e Kosovës, raporton Reporteri.net.


Pas një debati më shumë se një orë “pro et contra”, Kuvendi i Kosovës ka votuar në parim pro ndalimit të lojërave të fatit.

Me 60 vota për dhe 3 abstenime dhe asnjë kundër Kuvendi miratoi projektligjin për mbylljen e lojërave të fatit, transmeton Reporteri.net.

Shumica e deputetëve kanë kërkuar të mbyllet edhe Lotaria e Kosovës pasi sipas tyre nëse kjo nuk ndodh krijohet monopol.
Në orën 18:30 do të jetë seanca e radhës për t’u shqyrtuar në lexim të dytë projektligji për ndalimin e lojërave të fatit. /Reporteri.net/.