×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak ‘zbarkon’ në Maqedoni të Veriut, takon nikoqirin e takimit Kurti-Vuçiq

  Reporteri
  17 Mars 2023 | 20:35

  Ndërmjetësuesi i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka arritur në Maqedoni të Veriut, aty ku do të zhvillohet takimi i kryeministrit Kurti me presidentin Vuçiq.

  Me të arritur aty, Lajçak ka takuar nikoqirin e takimit dypalësh për dialogun Kosovë-Serbi, presidentin maqedonas, Stevo Pendarovski, njofton gazeta online Reporteri.net.

  Emisari evropian u shpreh falënderues ndaj tij për pritjen, derisa të njëjtin e ka njoftuar për pritjet që ka nga takimi i nesërm.

  “Përpara takimit të nesërm të nivelit të lartë të Dialogut, u takova me Presidentin @SPendarovski për ta informuar atë për shkallën e zhvillimeve në Dialog dhe pritshmëritë. Faleminderit për mikpritjen e Maqedonisë së Veriut”, shkroi Lajçak në Twitter.

  Pos Lajçakut, pjesëmarrës të takimit do të jenë edhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell. Ndërsa nga ShBA, takimin do ta vëzhgojë I dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

  Takimet pritet të fillojnë prej orës 10:00 të mëngjesit. /Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!