×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri i Mbrojtjes, Maqedonci i pranishëm në hapjen e bazës së NATO-s në Kuçovë

  Reporteri
  04 Mars 2024 | 12:15

  Ministri i Mbrotjes i Republikës së Kosovës, Ejup Maqedonci, ka qenë i pranishëm sot në Kuçovë të Shqipërisë ku u përuruar baza ajrore taktike e Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), përcjell Reporteri.net.

  Në anën tjetër, Ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Niko Peleshi, tha se baza në Kuçovë do të jetë një pikë strategjike në mbrojtjen e paqes dhe operacioneve të NATO-s.

  “Gjithçka pritet nga fronti i lindjes. Dhe ne duhet të jemi të përgatitur të mbrohemi me të vetmen formulë fituese në tavolinë: bashkimin e forcave dhe kapaciteteve tona mbrojtëse”, tha Peleshi.

  Kryeministri shqiptar Edi Rama, tha se po punohet me aleancën që sa më shpejt të bëhet gati edhe baza e re detare e NATO-s në Porto Romano.

  Sipas presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj, në situatën globale, që ai tha se është e paqëndrueshme, vendi duhet të jetë i gatshëm të mbrojë veten dhe të kontribuojë për aleancën.

  “Baza e Kuçovës ka një mision mbrojtës dhe shkurajues, një qendër e rëndësishme për operacionet e NATO-s për të përballuar kërcënimet e sotme dhe të nesërme”, tha presidenti Begaj.

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka mirëpritur këtë lajm duke e vlerësuar si shumë të rëndësishëm.

  “Hapja e Bazës Taktike Ajrore të NATO-s në Kuçovë, Shqipëri, shënon një hap të rëndësishëm në forcimin e pranisë së Aleancës në Ballkanin Perëndimor, duke kontribuar në rritjen e sigurisë në rajonin tonë dhe më gjerë. Ku ka NATO, ka paqe dhe stabilitet!”, shkroi Osmani në platformën X.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!