×
 • Lajme
 • Lajme

  “Në janar u rrit tatimi në pronë, tani në prill energjia”, Hoti thotë se shteti është katandisur nga Qeveria Kurti

  Reporteri
  26 Mars 2023 | 10:31

  Ish kryeministri Avdullah Hoti thotë se shteti është katandisur nga mos-veprimet e Qeverisë Kurti në sektorë të ndryshëm, veçanarisht në atë ekonomik.

  Hoti përmes një shkrimi në “Facebook” ka numëruar disa nga dështimet e Qeverisë ku këtu ka përfshirë tatimin në pronë, rritjen e energjisë elektrike, rënien e rritjes ekonomike e shumë të tjera.

  Ai shkruan se askush nuk po merret me zhvillimin ekonomik dhe sipas tij askush nuk po merret me punësimet.

  Postimi i tij i plotë:

  – Në janar u rrit tatimi në pronë për 100%.

  – Nga prilli rritet energjia me 15%.

  – Çmimet e konsumit mbesin të larta.

  – Investimet kanë rënë në nivelin më të ulët për shumë vite.

  – Rritja ekonomike ka rënë nga 10% në 3% që nuk mjafton për të mbuluar as amortizimin.

  – Kursimet prej 2.5 miliardë euro në Trustin Pensional janë në mëshirë të tregut pasi Trusti nuk ka Bord.

  – Banka Qendrore nga java tjetër mbetet pa Guvernator.

  – Investimet kapitale të shtetit janë të papërfillshme pasi asnjë ministri nuk po punon gjë.

  Askush nuk flet as nuk merret me zhvillim ekonomik dhe punësim. Nuk e sheh një ngjarje të vetme ku promovohet një fabrikë e re apo një projekt i ri.

  Si u katandisëm kështu?!

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!