Kabashi për takimin e Merkel me Kurtin: Gjermania ka treguar fuqi në Kosovë vetëm për të penguar marrëveshjen për shkëmbim të territoreve

Drejtori i Gazetës Online “Reporteri.net”, Bekim Kabashi i ka komentuar takimet e sotme në Tiranë me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe përplasjen e dy kryeministrave shqiptarë, Edi Rama e Albin Kurti.


Ai në emisionin Politiko të Kanal 10, ka folur edhe për rolin e Gjermanisë në rajon.

Reklamë

Sipas tij marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë kurrë nuk kanë qenë më të këqija.

“Kjo është që na intrigon neve shqiptarëve më së shumti, d.m.th raportet Kosovë-Shqipëri që fatkeqësisht nuk o kemi të mira, nuk i kemi në koordinim. Janë më të këqijat që i kanë pasur ndonjëherë dy qeveritë tona. Sot kryeministri Rama duke e arsyetuar Ballkanin e hapur dhe duke e kritikuar Kosovën pse po e pengon këtë nismë e përmendi lëvizjen e lirë të njerëzve që nuk ka qenë asnjëherë problem mes Kosovës dhe Shqipërisë përveç tani në kohë pandemie dhe nuk ka të bëjë me situatat e zakonshme ku qytetarët e dyjave vendeve e kalojnë kufirin vetëm me letërnjoftim dhe nuk është problem i madh ky. Problemi lëvizjes është rampa matanë kufirit. Kosova e Shqipëria kanë shumë probleme si në ekonomi, kulturë. Duhet të lidhem te rëndësia e peshës së vizitës së Merkel në Ballkan pse ka ndodhur vetëm në Tiranë dhe Beograd. Është e pamohueshme se këto janë dy qendrat më të mëdha”, tha Kabashi.

Ai tha se Merkel e zgjodhi Tiranën meqë është I I vetmi në rajon që nuk ka probleme me pesë shtetet5 e tjera të Ballkanit Perëndimor.

“Pse në Tiranë I ka mbledhë të gjithë sepse Tirana nuk e ka asnjë problem me asnjë vend të Ballkanit, dhe kjo është një përparësi e Shqipërisë. Duke qenë në këtë pozitë asaj duket se po i pengojnë për zhvillim. Shqipëria nuk do ta ketë as Kosovën pengesë në këtë rrugë”, shtoi ai, shkruan Reporteri.net.

Sipas Kabashit, Shqipërisë i intereson lëvizja dhe tregtia e lirë meqë është përfituese e madhe sidomos në fushën e turizmit.

“Tregtia e lirë është gjithandej si ekzistoi Ballkani I hapur si jo. Unë mendoj që në këtë rast më shumë fiton Shqipëria dhe kjo u dëshmua duke marrë qindra mijëra turistë nga Serbia. Rama e ka qëllim të bëhet qëndra turistike e rajonit”, vlerësoi Kabashi.

Duke folur për rolin e Gjermanisë në rajonin tonë, Kabashi tha se ky vend ka pasur ndikim të vogël e sidomos në Kosovë.

“Roli i Gjermanisë në rajon ka qenë tepër i vogël. Gjermani për një kohë të gjatë nuk ka pasur raporte të mira me Kosovën. E dimë raportet e z.Tahci kanë qenë të ftohura. Fuqia e Gjermanisë në rajon nuk ka pasur fare, Gjermania nuk ka mundur ta shtyjë liberalizimin e vizave për Kosovën. Gjermania cka ka bërë ën rajon është se e ka penguar një amrrëveshje të sponsorizuar nga SHBA për shkëmbimin e territoreve. Dikush e sheh si veprim të mirë. Unë jam në kampin tjetër, por mendoj se i ka bërë dëm Kosovës.”, u shpreh ai.