×
 • Lajme
 • Lajme / Sulmi terrorist i 24 shtatorit

  Policia gjen arsenal armësh afër Banjskës, në zonën që shfrytëzuan terroristët serbë

  Reporteri
  30 Shtator 2023 | 19:28

  Policia e Kosovës ka sekuestruar sasi të konsiderueshme të armëve të rënda, municionit e pajisje ushtarake në aksionin që ndërlidhet me zhvillimet e së dielës në fshatin Banjskë, ku një rreshter i Policisë së Kosovës mbeti i vrarë në një sulm terrorist.

  Policia njofton se në  territorin që përfshin fshatin Brezne – Zveqan, pjesën malore të cilën e kanë shfrytëzuar sulmuesit, kanë gjetur dhe sekuestruar  një sasi të konsiderueshme të armëve të rënda, municionit e pajisjeve të ndryshme ushtarake.

  Pajiset e gjetura dhe sekuestruara janë evidentuar t janë si në vijim:

  # antiplumb,

  # karikator me 30 fishek,

  # kapelë dhe doreza,

  # maskë ngjyrë e gjelbërt,

  # maskë tjetër,

  # antiplumb me tre karikator dhe 90 fishek,

  # çantë e vogël për brez,

  # pjesë e sipërme e uniformes,

  # antiplumb me 3 karikator dhe 85 fishek,

  # armë e gjatë me 5 karikator me nga 30 fishek,

  # një rrip, dy karikator me nga 30 fishek, armë e gjatë dhe dy karikator të pistoletës me nga 15 fishek,

  # gjoksore ngjyrë e zezë me 5 karikator nga 30 fishek dhe një granat dore,

  # armë e gjatë me pesë karikator me nga 30 fishek,

  # armë e gjatë me pesë karikator me nga 30 fishek,

  # armë e gjatë me një karikator me 30 fishek,

  # armë e gjatë me një karikator me 30 fishek,

  # radio lidhje motorol,

  # zolle,

  # kapelë ngjyrë ushtarake,

  # një antiplumb me një karikator dhe 30 fishek,

  # një karikator,

  # radio lidhje,

  # xhakete shiut,

  # një pako me cigare,

  Pas dokumentimit dhe paketimit, të gjitha provat materiale janë tërhequr nga ana e forenzikes, për të vazhduar me procedurat e mëtejme në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë.

  Më 24 shtator, një pjesëtar i Policisë së Kosovës mbeti i vrarë kur persona të armatosur, rreth 30 sosh, sulmuan njësitet policore në fshatin Banjskë – zonë e banuar me shumicë serbe në veri të vendit.

  Në përleshjet që pasuan midis grupit të armatosur dhe forcave të rendit u vranë tre terroristë dhe u arrestuan gjashtë persona që dyshohet se ishin të lidhur me ta, disa nga të cilët më pa u liruan.

  Policia e Kosovës pasi mori nën kontroll Manastirin në fshatin Banjskë gjeti një sasi të madhe armatimi dhe mjetesh ushtarake, në mesin e tyre edhe automjete me mbishkrimin KFOR. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!