Presidentja Osmani e quan të rrezikshëm “Ballkanin e Hapur”: Kosova nuk trajtohet si shtet i barabartë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka quajtur të rrezikshme iniciativën e “Ballkanit të Hapur”. Në një bashkëbisedim në Rrjetin për Politikë të Jashtme në Gjermani, Osmani ka thënë se Procesi i Berlinit është zgjidhja e vetme dhe e duhur për avancimin e rajonit.


Në fjalimin e saj, Osmani ka kritikuar Serbinë duke e quajtur shtetin e vetëm që destabilizon rajonin e që s’u përmbahet atyre që i nënshkruan.

Reklamë

“Kemi vlerësuar vazhdimisht Procesin e Berlinit. Mendojmë se ky proces ka afruar shtetet e rajonit, ka rezultuar me marrëveshje. Problemi është që disa shtete s’i kanë implementuar. Bëhet fjalë për Serbinë. Më 2018, për shembull marrëveshja për njerëzit e zhdukur. Serbia s’mori asnjë veprim për të shfaqur lokacionet e varrezave masive, ku nuk hapi arkivat për njerëzit e zhdukur… Serbia mbetet jo vetëm shteti që destabilizon rajonin, por edhe shteti që nuk i përmbahet atyre që i nënshkruan. Një diplomat dikur pati thënë se me Serbinë ke dy lloj negociatash, që ta bindësh të nënshkruajë dhe më pas ta implementojë. E dyta është më e rëndë se e para. Besojmë që Procesi i Berlinit është zgjidhja e vetme”, ka thënë ajo për iniciativën që është përkrahur vetëm nga Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut e që po refuzohet nga Kosova, Bosnja dhe Mali i Zi. “Ballkani i Hapur jo vetëm i rrezikshëm, por edhe bën shtyrjen e procesit të integrimit evropian”.

Ajo ka kritikuar këtë iniciativë duke thënë se me të Kosova nuk konsiderohet shtet i barabartë me të tjerët.

Sa i përket dialogut, Osmani është shprehur se Kosova s’do të diskutojë kurrë për territore, për ndryshime kushtetuese që të mundësojë Republikë Serbe apo për statutin e vet.

“Vetëm një zgjidhje mund të sjellë paqe e stabilitet në rajon – Serbia ta njohë realitetin dhe ta pranojë pavarësinë e Kosovës. Deri sa të mos ndodhë ajo Serbia do të jetë destabilizuesja e rajonit dhe trampolina që sjell influencën ruse e kineze në rajon. Komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë i zëshëm ndaj Vuçiqit”, ka thënë ajo duke shtuar se Serbia po luan “me dy karta” sikur dëshiron integrimin evropian e më pas vazhdon bashkëpunimet me Rusinë e Kinën.

“Kosova është konstruktivja në proces. Ka përpjekje që të portretizohet Kosova si destruktive, por kjo s’është aspak e vërtetë. Kosova ka pranuar të jetë pjesë e dialogut e të kontribuojë edhe pse Serbia s’ka pranuar kurrë të kërkojë falje për krimet e kryera ndaj popullit tonë. Ne kemi bërë propozime të mrekullueshme në çdo rund bisedimesh. Serbia s’ka bërë asnjë porpozim dhe ka refuzuar gjithçka”, ka shtuar Osmani.