SHBA kundër, PDK thirrje deputetëve ta votojnë projektligjin për vlerat e UÇK-së

Partia Demokratike e Kosovës i ka bërë thirrje deputetëve që sot ta votojnë projektligjin për vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.


Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu përmes një postimi në Facebook, ka bërë thirrje që deputetët ta gjejnë forcën e të votojnë projektligjin në fjalë.

“Uroj që deputetët të gjejnë forcën sot, përkundër presionit, ta njohin ligjërisht vlerën më sublime të popullit tonë!”, ka shkruar ajo, shkruan në Facebook, shkruan Reporteri.net.

Uroj që deputetët të gjejnë forcën sot, përkundër presionit, ta njohin ligjërisht vlerën më sublime të popullit tonë!

Publiée par Blerta Deliu sur Jeudi 13 août 2020

Kreu i OVL të UÇK-së, Hysni Guncati, ditë më parë ka treguar detaje në takimet që ka zhvilluar me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett duke thënë se ambasadori ka kundërshtuar vetëm nenin 5 dhe nenin 9.

Në një reagim në twitter, Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, ka thënë se ligji i propozuar është mënyrë e gabuar për të treguar respekt për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës

“Ligji e kriminalizon lirinë e shprehjes, frikëson qytetarët dhe është i kushtueshëm. Ligji largon nga përpjekjet praktike për ta kuptuar dhe mësuar historinë e Kosovës. Kur do t’i shohim partitë që të rifokusojnë energjitë e tyre në ekonomi dhe në COVID-19”, thuhet në reagim. /Reporteri.net/.