×
 • Lajme
 • Lajme / Me Chollet, Escobar e disa homologë

  Takimet e presidentes Osmani në New York, në fokus dialogu

  Reporteri
  19 Shtator 2023 | 7:38

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se gjatë qëndrimit të saj në New York është takuar me nënsekretarin e Departamentit të Mbrojtjes të ShBA-së, Derek Chollet dhe të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

  Osmani tregoi se temë diskutimi ka qenë edhe dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Sipas saj, roli i SHBA-ve është kyç për të përfunduar ky proces.

  Ajo po ashtu ka shkruar në platformën “X” për rëndësinë e qasjes parimore ndaj zbatimit të marrëveshjeve.

  ”Me Chollet dhe Escobar diskutuam zhvillimet në dialog. Theksova rëndësinë e një qasjeje parimore për zbatimin e plotë dhe të balancuar të marrëveshjeve dhe se roli i SHBA-ve është kyç për të përfunduar me sukses procesin, duke i hapur rrugën njohjes reciproke”, shkroi shefja e shtetit.

  E Presidenti i Kenisë, William Ruto, ka ndarë pamje nga takimi që zhvilloi me presidenten Vjosa Osmani, në Nju Jork.

  Presidenti Ruto deklaron se vendi që ai udhëheq vlerëson iniciativën e përbashkët të Bashkimit Evropian dhe Kombeve të Bashkuara për të gjetur një përgjigje të përhershme në dialogun Kosovë-Serbi.

  “Ne besojmë se kjo përpjekje bashkëpunuese premton për një rezultat të favorshëm për njerëzit e të dy vendeve”, është shprehur ai në platformën X.

  Ndër të tjera, ai në postim edhe e ka etiketuar presidenten Vjosa Osmani duke përmendur se takimi i zhvillua në Misionin e Kenisë në Nju Jork.

  Osmani është takuar në New York edhe me kryeministrin e Libanit, Najib Mikati.

  Në këtë takim është folur për përpjekjet e Kosovës dhe Libanit për afrimin e vendeve dhe popujve mes vete.

  ”Përsëriti përkushtimin e vendosur të Kosovës për të vazhduar përpjekjet tona të përbashkëta për të zhvilluar marrëdhëniet dypalëshe me Libanin si një hap thelbësor për afrimin e vendeve dhe popujve tanë”, ka shkruar Osmani në Twitter.

  Presidentja Osmani po ashtu është takuar me kryeshefen ekzekutive të MCC-së, Alice Albright.

  Këtë e ka bërë të ditur vet presidentja përmes një shkrimi në “X”

  “Programi historik Kosova Compact, investimi më i madh i sektorit energjetik në vendin tonë, padyshim që do të ndihmojë në ndërtimin e një të ardhmeje energjetike të qëndrueshme dhe inovative”, ka shkruar Osmani. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  Reporteri, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!