Thaçi nuk i shkon në drekë Metës, e “çorton” që ftoi Dodikun

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka anuluar drekën e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor.


Në këtë drekë kanë marrë pjesë presidenti shqiptar, Ilir Meta, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ai i Bosnjës Milorad Dodik si dhe liderë tjerë, pjesëmarrës në Samitin Brdo-Brijuni, transmeton Reporteri.net.

Gjatë ditës së sotshme, Thaçi kishte refuzuar të ia shtrijë dorën Dodikut, derisa dje kishte kritikuar presidentin Meta pse ai i kishte bërë ftesë Dodikut për të ardhur në Tiranë.

NDërkohë, sot pas takimit, presidenti Thaçi kishte pranuar se ka pasur mospajtime me presidentin Vuçiq, pasi ky i fundit kishte mohuar krimet serbe.

Thaçi: Vuçiq po i mohon krimet serbe në Kosovë

Ndryshe, edhe presidenti Meta u gjend në pozitë jo të lakmueshme më herët, pasi Vuçiq refuzoi të fotografohej me të.

Meta merr “shuplakë” në mes të Tiranës: Dje nderonte Dodikun, por miku i tij Vuçiq e refuzon për foto