×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq reagon pas deklaratës së Sarrazin se nuk do të lejohet një “Republikë Srpska” në Kosovë

  Reporteri
  01 Tetor 2022 | 17:08

  Presidenti i Serbisë, Alekdander Vuçiq, ka komentuar deklaratën e të dërguarit të posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin se nuk duhet të lejohet një Republikë Srpska në Kosovë.

  “Nuk e kam ditur që ai ka thënë këtë – se nuk do ta lejojë, kam menduar se për këtë vendosin serbët dhe shqiptarët. Nuk e kam ditur që rreth kësaj vendosin gjermanët, por është mirë që Sarrazin atë e tha publikisht, pasi gjermanët veçse kishin vendosur tashmë për disa plane, mirë është që ai na e tha këtë publikisht”, ka thënë Vuçiq.

  Përndryshe, Manuel Sarrazin, i dërguari special i qeverisë Federale Gjermane për Ballkanin Perëndimor ka thënë se nuk do të pranojnë që të ketë Republika Srpska në Kosovë.

  “Nga ana tjetër, është gjithashtu e qartë se skenari më i keq ndonjëherë është i gabuar. Mund të jetë krijimi i një Republika Srpska të re, gjë që nuk është në interesin e askujt. Ne nuk do ta pranojmë një rezultat të tillë. Unë mendoj se shumica e popullit të Kosovës, asnjë politikan i Kosovës nuk do të pranojë këtë gjë”, ka thënë Sarrazin.

  Sarrazin: S’pranojmë “Republika Srpska” në Kosovë

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!