Chelsea dorëzohet për Haalandin, përpilon ofertën e çmendur për Lukakun

Klubi anglez, Chelsea thuhet se do të rritë planet për të ri-nënshkruar me sulmuesin belg, Romelu Lukaku, në një marrëveshje prej më shumë se 90 milionë funtesh apo mbi 100 milionë euro.


Ylli i Interit shihet si objektivi më i arritshëm i trajneri Thomas Tuchel, i cili kërkon një qendërsulmues të ri për sezonin e ardhshëm.

Lukaku është në një listë që përfshin Erling Haaland të Borussia Dortmund, por ylli i ri norvegjez duket jashtë mundësive.

Kështu që Blutë po kthehen te një lojtar me përvojë të dëshmuar në Ligën Premier, së pari me ta shtatë vjet më parë, pasuar nga magjitë në Ëest Brom si huazim dhe tek Everton e Manchester United.

Chelsea beson se ata kanë nevojë për një qendërsulmues të fortë për të udhëhequr ekipin sezonin e ardhshëm.

Statistikat e Lukakut këtë sezon

Në moshën 27-vjeçare, Lukaku është në kulmin e tij dhe po çmend me cilësitë dhe formën e treguar te Nerazzurrët.

Ai ka shënuar 27 gola për Interin këtë periudhë dhe konsiderohet mjaft i fortë mendërisht për të udhëhequr sulmin për një klub si Chelsea.