Kilian lojtari i parë me coronavirus në Bundesliga, sot testohet edhe mesfushori shqiptar

Është regjistruar rasti i parë pozitiv me coronavirus në elitën e futbollit gjerman Bundesliga.


Skuadra e rikthyer këtë edicion në Bundesliga, Paderborn ka konfirmuar se lojtari i tyre Luca Kilian ka dalë pozitiv pas testeve të bëra.

Fillimisht në klubin gjerman dyshonin se trajneri i ekipit të parë Steffen Baumgart është pozitiv, por tekniku gjerman pas testeve ka rezultuar fatmirësisht negativ.

Por fatin e trajnerit nuk e ka pasur talenti gjerman Kilian, i cili ka rezultuar pozitiv me pandeminë Covid-19.

Paderborn ka konfirmuar se ylli i tyre fatmirësisht nuk ka pasur edhe shumë kontakte së fundmi pasi ka qenë i lënduar dhe tani është izoluar.

Gjithsesi klubi zikaltër ka njoftuar se gjatë ditës së sotme e gjithë skuadra do të bëjë testet për të parë nëse janë infektuar.

Kujtojmë që në këtë skuadër luan edhe mesfushori i Kombëtares së Shqipërisë, Klaus Gjasula i cili është ndër lojtarët kryesor të Paderbornit.

Ashtu si pjesa tjetër e skuadrës edhe Gjasula do t’i nënshtrohet testeve për të parë nëse është infektuar me këtë virus.