Stadiumi “Fadil Vokrri”, kështjella e pamposhtur e Kosovës

Më 9 shtator të vitit 2018, Kosova e ka zhvilluar ndeshjen e parë ndërkombëtare në stadiumin e rinovuar “Fadil Vokrri”.


Stadiumi ishte futur në renovim për dy vite, për tu kthyer në impiant modern, ku djelmoshat tanë luajnë të barabartë me përfaqësueset e tjera.

Kosova nuk ka humbur realisht në 10 ndeshjet e fundit në shtëpi, duke e llogaritur edhe fitoren 4-3 ndaj Letonisë, para se stadiumi të shkonte në rinovim.

Ndeshjet e parë u zhvilluan në kuadër të Ligës së Kombeve, ku ishin Ishujt Faroe, kombëtarja e parë që ‘preu’ shiritin e stadiumit që mban emrin e legjendës së futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri.

Me dy gola në fillim të pjesës së dytë të shënuar nga Arbër Zeneli dhe Atdhe Nuhiu, Kosova kishte mposhtur 2-0 Ishujt Faroe.

Kjo fitore, ishte vetëm fillimi i një serie të mirë të ndeshjeve si vendas për ‘Dardanët’.

Djelmoshat e drejtuar nga Bernard Challandes, nuk dinë për humbje në kështjellën ‘Fadil Vokrri’, edhe pse në fushën e tij kanë zbritur kombëtare të respektuara të futbollit.

Ishujt Faroe, Malta, Azerbajxhan, Danimarkë, Bullgari, Çeki dhe Gjibraltar, janë kombëtare, që janë ndalur nga Kosova në ‘Fadil Vokrri.