A të dobëson më shumë seksi apo palestra?

A keni menduar ndonjëherë se për të humbur peshë ju nevojitet vetëm një aktivitet fizik alternativ si seksi? Seksi për humbje peshe nuk është një mit, por një realitet.


Konsideroni se një marrëdhënie seksuale që zgjat një orë ju lejon të digjni rreth 600 kalori. Duke pasur parasysh se mesatarja evropiane është rreth 14 minuta, ndoshta koha është pak pretenduese.

Megjithatë, studiuesit kanë zhvilluar një studim të vërtetë se si të humbasim peshë përmes seksit. Ne fillojmë nga katër kalori për masazhet për të arritur në 240 kalori me pozicionin misionar. A jeni kurioz? Atëherë ju jeni në vendin e duhur!

Të bësh dashuri në vend që të shkosh në palestër

Ka shumë përfitime ndaj seksit, si fizikisht dhe psikologjikisht, nga argëtimi i thjeshtë në një mënyrë për të luftuar stresin deri tek humbja e peshës. Me pak fjalë, dieta e seksit do t’ju lejojë të humbni ato kilogramë shtesë dhe të fitoni një fizik fantastik! Ka shumë pozicione për të humbur peshë duke bërë seks. Ushtrimet akrobatike janë më të vështira dhe të mundimshme, por që ju lejojnë të digjni shumë kalori.

Një marrëdhënie seksuale nga mbrapa do të çonte në djegien e 300 kalorive, të cilat janë më shumë si një pjesë e mirë e tiramisusë! Seksi në këmbë është një ilaç i vërtetë: 10 minuta do të jetë e mjaftueshme për të djegur pothuajse 600 kalori, të cilat mendoni… janë barazi me dy tiramisu! Në këtë mënyrë në fakt shumë muskuj janë aktivizuar, nga këmbët në abdominale, glutes dhe kështu me radhë. Po në lidhje me parathënien? E pra, duhet 25 minuta për të humbur 250 kalori, por në këtë rast, lojërat seksuale janë të ndaluara.

Nëse ne duam të qëndrojmë klasik, një misionar i drejtuar për 10 minuta mund të çojë në humbjen e 250 kalorive, ndërsa nëse gruaja është sipër, mund të humbasë 215, shkruan class. Për pozicionet më artistike ato kalojnë edhe 350 kalori.

Sa duhet të zgjasë një marrëdhënie seksuale për të humbur peshë?

Natyrisht, rregulli është i thjeshtë: sa më shumë seks që bëni, aq më shumë ju digjni kalori. Rreziku, megjithatë, është gjithmonë rreth nesh. Mos u mashtroni pasi ekzagjerimi mund të harrojë qëllimin e vërtetë të seksit, veçanërisht nëse jeni në kontekstin e çiftit. Dhe nëse doni këshilla, sigurohuni që raportet tuaja janë të plota nga fillimi në fund. Po, sepse edhe heqja e rrobave ju bën të digjni pak kalori, ndërsa orgazma ju bën të humbisni plot 50 kalorive …me një goditje!/kk